Však to také znáte. Každé ráno do sebe rychle hodíte kousek čímsi namazaného chleba, možná zvládnete vypít sklenici pomerančového džusu a ze šatní skříně ospale vyberete pár kousků, které působí čerstvě.
Jste unavená, a tak se cestou do práce stavíte pro kávu do umělého kelímku a vezmete si účet (to je důležité, viz níže).
Že jsme poměrně přesně popsali vaše běžné ráno?
Pak vězte, že podobný přístup zrovna nezvyšuje vaše šance na úspěšné umělé oplodnění (IVF). Šestice našich tipů to může poměrně jednoduše změnit. A ne, nebojte – není to o tom, že „kofein škodí“.
Dobře se vyspěte
Může to znít banálně, ale dobrý a úspěšný den skutečně začíná kvalitním spánkem v noci. Lidé jsou různí, ale průměrná doba spánku by se rozhodně měla pohybovat kolem sedmi až osmi hodin za noc. Nedávná studie se zaměřila právě na souvislost délky spánku a úspěšnosti IVF. A skutečně potvrdila, že ženy, které se dokázaly držet doporučené doby, měly o 14 % vyšší úspěšnost procesu umělého oplodnění než ty, které spaly méně.
Spánek je rovněž spojen s hladinou melatoninu. Je to právě tento hormon, který ovlivňuje vaši únavu večer a ranní vstávání. Nejenže je melatonin mocným antioxidantem a přispívá tak k celkovému zdraví organismu, ale je dokázáno, že jeho vyvážená hladina zvyšuje kvalitu i kvantitu vajíček. To je v případě IVF zásadní faktor.
Hladinu melatoninu můžete zvýšit tím, že svému tělu dopřejete dostatek přirozeného denního světla a především tím, že budete poslouchat vnitřní hodiny svého těla a vytvoříte si pravidelnou spánkovou rutinu.
Ale pozor: nekupujte si doplňky stravy s melatoninem bez předchozí konzultace s lékařem.
Dejte si pozor na sacharidy
Byla to jen malá studie, ale jeden z lékařů věnujících se neplodnosti zjistil zajímavou věc. Narazil na skupinu pacientek, u kterých předpokládal vysoký úspěch IVF, ale následně byl překvapen slabou kvalitou jejich vajíček a embryí.
Po bližším prozkoumání situace zjistil, že tyto ženy měly často ke snídani toust, k obědu sendvič a k večeři například těstoviny. Tedy něco, co bychom mohli pracovně nazvat typickým stravováním v dnešní hektické době.
Ačkoliv výše uvedené pokrmy nevypadají na první pohled nijak zvlášť nezdravě, faktem je, že obsahují velké množství sacharidů. Tím neříkáme, abyste ze své stravy cukry zcela vyřadily – dramaticky pomůže už jejich omezení.
V rámci zmíněné studie bylo dokázáno, že v případě žen, které omezí příjem sacharidů a naopak začnou přijímat větší množství bílkovin, stoupá úspěšnost IVF o ohromujících 67 %.
Omezte džusy a další cukry
Pomerančový džus obsahuje velké množství cukru, což vede k produkce většího množství inzulinu a snižuje úroveň krevního cukru. Delší doba, kdy je tělo vystaveno nadměrné produkci inzulinu, může vést k takzvané inzulinové rezistenci. S tím se pojí nejen zdravotní problémy jako diabetes, ale má to vliv také na hormonální vyváženost, tak důležitou pro úspěšné IVF.
A nejen to. Pomerančové džusy jsou jen šťávou a neobsahují vlákninu z pomerančů, která je potřebná pro podporu trávicího systému. Takže pokud máte rády chuť pomerančů, dopřejte si raději kousek ovoce.
Vyvarujte se chemikálií
Mnoho šamponů a sprchových gelů obsahuje chemikálie jako ftaláty a parabeny. Jsou to ony, co způsobuje, že šampon krásně voní a ve sprše tvoří příjemnou pěnu. Tyto chemikálie jsou ale známy také jako „endokrinní narušitelé“. Toto označení neznamená nic jiného, než že mohou ovlivňovat způsob, jakým vaše tělo zpracovává hormon estrogen. Zvýšená hladina chemikálií v těle pak vede k nízké účinnosti umělého oplodnění.
Proto doporučujeme porozhlédnout se po šamponech, které jsou „bez přidaných vůní“ nebo „bez parabenů“. Je to další krůček k tomu, jak zvýšit své šance.
Zkontrolujte prací prášek
Neplatí to přitom jen o kosmetických přípravcích, ale vlastně o jakékoliv látce, která je ovoněná. Tedy typicky prací prostředky. Jednoduchým krokem může být například zbavit se aviváže, která je velkým chemickým koktejlem. Nejenže ušetříte peníze a životního prostředí, ale omezíte přísun výše zmíněných narušitelů hormonální rovnováhy.
Dejte sbohem účtům
A na závěr speciální tip. Jak jsme slíbili, nebudeme vás odrazovat od ranní kávy. Když si ji ale kupujete, je velmi pravděpodobné, že dostanete účet (díky EET, samozřejmě), který obsahuje látku bisfenol A (BPA). Pakliže se účtu dotknete, dostává se látka na kůži a následně prosákne až do krevního oběhu.
Zní to možná trochu extrémně, ale vědci mají důkazy, že tato látka je extrémně agresivní a už styk s účtem může způsobit, že se dostane do krve. Teď už vás asi nepřekvapí informace, že vyšší hladina BPA v krvi vede k nízké úspěšnosti IVF.