Pokud chcete ovlivnit plodnost, zdravě se stravujte, pravidelně hýbejte a počítejte plodné dny. Vsaďte na trenýrky místo slipů i správnou sexuální polohu. Stále se vám nedaří otěhotnět? Přečtěte si důležité faktory, které mohou mít vliv třeba právě na tu vaši sníženou schopnost otěhotnět či počít.
Mateřství je pro většinu žen v životě velmi důležité. V současné době však stále přibývá žen, kterým se nedaří otěhotnět. Příčin neplodnosti může být mnoho. Kromě nezdravého životního stylu, to může být i stres a gynekologické potíže. I když jste zdraví a v kondici, hladiny cholesterolu a krevního tlaku máte v normě, třikrát týdně chodíte cvičit a jíte jen pestrou a vyváženou stravu, plodní být nemusíte.
Perfektní kondice vám plodnost nezaručí
Podle průzkumů má 1 z 10. zdravých párů v reproduktivním věku problémy s početím. Chyba se může objevit na straně žen i mužů. Faktor, který hraje proti nám, je i přibývající věk. Nejplodnější jsou ženy ve věku 21 až 24 let. Od 25. let plodnost pozvolna klesá a prudce klesá okolo 37. roku. Ve 45. letech je 80 % žen neplodných. Pokud ve 35. letech neotěhotníte po 6. měsících nechráněného styku, je čas řešit situaci. Ženy ve věku 37 až 40 let už po 3. měsících.
Hmotnost ovlivňuje schopnost početí
Až 12 % případů neplodnosti souvisí s problémy s váhou. Při chronické podvýživě nebo extrémním cvičebním plánu často ženy nemenstruují. Pro ovulaci a schopnost reprodukce je nutných minimálně 22 % tělesného tuku. Nadváha může negativně ovlivnit hladinu hormonů a zabránit otěhotnění. Pokud shodíte či přiberete, na 70 % spontánně otěhotníte. Ideální body mass index – BMI je 19 až 25. Váha ovlivňuje i těhotenství. Při nadváze mají ženy zvýšené riziko vysokého krevního tlaku a těhotenské cukrovky. Podvyživené ženy zase častěji rodí děti s nižší porodní váhou.
Sexuální pozice a šance na početí
Hodně se o tom mluví, ale na 100 % zatím žádná studie určitou sexuální polohu nepotvrdila. I odborníci doporučují snahu o co nejhlubší průnik a maximální kontakt s dělohou. Ideální pozice je však velmi individuální. Každé ženské tělo je jiné. Spermie plavou hned po ejakulaci. Zůstaňte chvilku po pohlavním styku ležet, aby sperma nevyteklo a udrželo se uvnitř. Stoj na hlavě ale nutný není.
Biologické hodiny u žen i mužů
Podle posledních studií už 8 % mužů mladších 25 let po roce selhalo v oplodnění partnerky, po dovršení 35 let už to bylo 15 %. Mužský věk hraje ve snaze o početí zcela zásadní roli.
Ovulace nemusí být nejlepší den pro početí
Spermie přežijí v ženském těle až 3 dny po styku. Proto není denní pohlavní styk nebo sex v den ovulace vůbec nutný. Žena je plodná 6 dnů, z toho 5 dní před ovulací a v den ovulace. Podle některých studií schopnost počít pravděpodobně končí v den ovulace. Pokud si tedy měříte bazální teplotu a pohlavní styk odkládáte až na den, kdy se zvýší, možná je už pozdě. Lepší je používat ovulační testy. Největší šance na početí je pohlavní styk 2 dny před ovulací.
Spodní prádlo a mužská plodnost
Slipy mají přiléhavý střih, drží varlata blízko u těla, zvyšují teplotu v šourku a může dojít ke snížení počtu a koncentrace spermií. Prádlo nesmí škrtit. Boxerky jsou více sexy a trenýrky vám dopřejí volnost. Mnohem horší jsou však těsné džíny nebo kožené kalhoty. Vysoké teploty jsou pro sperma škodlivé. Diskutuje se i o neblahém vlivu vyhřívaných sedaček v autech.
Foto: Freepik