Samovolný potrat není bohužel neobvyklou zdravotní komplikací. Příčin může být hned několik, a to například poškozená imunita, genetika, civilizační choroby nebo také poškozené spermie. Situace se může dokonce několikrát opakovat, a to z nových nebo stále stejných příčin.
Opakovaný potrat
I když se v minulosti často věřilo, že opakovaný potrat je chybou ženy, dnešní věda přichází z fakty, které tuto teorii vyvracejí. Za potratem může stát hormonální nerovnováha nebo špatná funkce dělohy, ale existují i další faktory. Vědci se domnívají, že na vině mohou být právě poškozené spermie.
I muži nesou odpovědnost
Každá spolehlivá žena, která se má stát matkou, ze svého běžného životního stylu odstraní rizikové chování. Přestane kouřit, pít alkohol, špatně se stravovat nebo stresovat. Může tak své tělo připravit na početí ideálním způsobem.
Často se však zapomíná na fakt, že i muži by měli dbát na svůj životní styl. Zdravé spermie se totiž vždy nacházejí jen ve zdravém a fyzicky silném těle.
Na co si musí dát pánové pozor
Je třeba dbát na vhodné spodní prádlo. Vyměnit slipy a boxerky za volnější trenýrky, nekouřit, nepít alkohol a dostatečně se hýbat. Problém je také nadváha, která u mužů spermie oslabuje a ty pak v mnoha případech nejsou schopné splnit svůj úkol.
DNA ve spermatu
Každá spermie s sebou k vajíčku nese svou vlastní informaci. Dbejte na to, aby bylo vaše sperma silné. Poškozená DNA vlivem infekcí, stravy nebo znečištění toxiny, může být hlavní příčinou opakovaného samovolného potratu u ženy.
Tuto skutečnost zkoumali vědci z Londýnské univerzity. Věnovali se podrobně DNA, spermiím a rizikové skupině lidí. Na základě svých výsledků potvrzují, že i kvalita spermií je rozhodující v tom, zdali žena potratí, či nikoli.
Mnoho dalších výzkumů bylo provedeno zvířatech. Vědci stále pokládají nové otázky a snaží se zodpovědět, jak velké riziko potratu hrozí, když muži nemají zdravý životní styl.
Foto: Freepik