Muži, kteří jsou dlouhodobě vystaveni působení velkého množství olova, mohou být do budoucna ve větší míře ohroženi neplodností. Platí to zejména pro instalatéry, malíře, lakýrníky nebo tiskaře, kteří jsou při své práci vystaveni působení olova. Vysoká úroveň olova se objevuje také v krvi kuřáků, lidí konzumujících alkohol ve vyšším množství, ale i těch, co nemají dostatek pohybu a fyzické aktivity.
Američtí vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley ve svém výzkumu prokázali, že olovo může poškodit mužské sperma. Ve své studii posuzovali sperma partnerů 140 žen, které podstoupili své první umělé oplodnění. Během výzkumu došli ke zjištění, že vysoká úroveň olova v jejich spermatu souvisí s nízkou plodností. V dalších testech také odhalili, že olovo umí připravit sperma o schopnost oplodnit vajíčko.
Olovo a mužská plodnost
Vyšší množství olova ovlivňuje schopnost spermií proniknout do vajíčka, ale i schopnost jej oplodnit. Doktorka Susan Benoffová, členka výzkumného týmu doplnila, že žádný z mužů, kteří se zúčastnili studie, dokonce nebyl vystaven při své práci působení olova. Vyšší obsah olova ve spermatu přisuzuje kouření a pití alkoholu. Téměř 25 % mužů, kteří měli ve svém těle vysoký obsah olova, totiž kouřili nebo pili alkohol. Vysoká úroveň olova u dalších mužů s těmito fakty nesouvisí. Příčinou je nedostatek pohybové aktivity. Úroveň olova v krvi roste, pokud nemá člověk dostatek pohybu a necvičí.
Zhoršení kvality sperma
Druhá studie týmu dokládá, že se mužům každý rok zhoršuje kvalita sperma. Biologické hodiny jim výhružně tikají už od 20. let. Na rozdíl od žen ale ztrácejí plodnost postupně a mohou být plodní i ve vyšším věku. Zkoumalo se sperma asi 100 zdravých mužů od 22 do 80 let. Testována byla pohyblivost spermií, jejich životnost a směr pohybu. Pohyblivost se snižuje každý rok o 0,7 %. Možnost, že bude sperma ve 22. letech nezdravé je 25 %. Ve 30. letech je to 40 %, ve 40. letech 60 %. U těchto mužů už je 85 % spermatu z klinického hlediska deformováno.
Foto: Freepik