Prostata je pohlavní žláza ze samostatných žlázek vyměšujících sekret tvořící až 30 % ejakulátu pro transport a výživu spermií. Mnoho mužů se u nás potýká s rakovinou prostaty, ale někdy o nemoci ani vědí. Včasné preventivní vyšetření jim může zachránit život.
Prostata je v malé pánvi u výstupu z močového měchýře, která obepíná začátek močové trubice a probíhá jejím středem. Plné funkce a velikosti dosahuje při pohlavním dospívání.
Příznaky onemocnění prostaty
- časté močení, zejména v nočních hodinách
- silné nucení na močení s pocitem nedostatečného vyprázdnění
- přerušované močení, obtížné spouštění a neschopnost udržet nepřerušený proud
- inkontinence
- pálení a bolest v podbřišku při močení
- krev v moči
- poruchy sexuálních funkcí
- poruchy erekce
- bolestivá ejakulace
- krev v ejakulátu
Nejčastější onemocnění prostaty
- akutní nebo chronické záněty
- nezhoubné zvětšení prostaty neboli benigní hyperplazie
- zhoubný nádor prostaty, tedy karcinom
Akutní záněty prostaty
Nejčastěji bakteriální, s vysokými horečkami, bolestí v podbřišku a na hrázi a s bolestivým a obtížným močením, bolestí svalů a kloubů i vyčerpáním. Léčba spočívá v nitrožilním podání vysokých dávek antibiotik během hospitalizace a odvod moči z těla pomocí katetru.
Chronické záněty prostaty
Až u 35 % mužů ve věku nad 50 let. Chronický zánět vzniká po nedoléčení akutního zánětu nebo sexuálně přenosném onemocnění, nejčastěji chlamydiích. Vzniká i po prochladnutí s překrvením. Léčí se antibiotiky, protizánětlivými léky a podpůrnými přípravky.
Nezhoubné zvětšení prostaty
Onemocnění souvisí s věkem a hormonální aktivitou. Objevuje se u mužů nad 50 let, ve věku 60 let jí trpí 60 % mužů, ve věku 80 let až 80 %. Prostata se zvětšuje a utlačuje močovou trubici. Léčba je medikamentózní, někdy s chirurgickým zákrokem.
Karcinom prostaty
Nejčastější zhoubný nádor u mužů. Počáteční stadium je často bezpříznakové, později obtíže při močení. V pozdějších stadiích nádor metastázuje hlavně do kostí a do plic.
Prevencí je zdravý životní styl
Dostatek pohybu, žádné kouření, omezení alkoholu a nápojů s kofeinem. Střídmý příjem potravy, zvýšení konzumace zeleniny a ovoce, omezení živočišných bílkovin, tuků a rafinovaných cukrů. Nedoporučuje se dlouhá jízda na kole kvůli tlaku na močovou trubici. Muži s chronickým zánětem se musí chránit před chladem.
Foto: Shutterstock