Vážit se každý den neprospěje psychice. Při hubnutí můžete ztratit motivaci. Svaly váží víc než tuk a proto je lepší se měřit. A když už se vážíte, je třeba se vážit správně. Jak se tedy vyvarovat častým chybám? Na tohle si dejte pozor.
Lepší ráno než večer
V průběhu dne sníme 3 až 6 porcí jídla a večer se to odrazí i na naší váze. Lepší je vážit se ráno, až tělo stráví potravu z celého dne a možná se stihne i vyprázdnit.
Nevažte se po sprchování
Během sprchování naše tělo nasaje poměrně dost vody. Pokud máte dlouhé a husté vlasy, budete ještě těžší. Zvažte se raději před sprchováním.
Nevažte se ani po cvičení
Bezprostředně po cvičení, sportu, fyzické práci či jiné pohybové aktivitě budete asi o něco lehčí, ale vaše reálná váha to nebude. Tělo jen dočasně vyloučí přebytečnou vodu během pocení. Dejte tělu čas přes noc na regeneraci a zvažte se až ráno.
Méně je více
Zadržování vody a kolísání váhy způsobují pokrmy a nápoje s vysokým obsahem soli, bílého cukru a mouky, smažené pokrmy plné prázdných kalorií, umělých dochucovadel, zvýrazňovačů chuti a konzervantů. Potraviny s nízkým obsahem sodíku a uhlohydrátů, jako je ovoce, zelenina, ryby, libové maso a mléčné výrobky s nižší tučností, bez sladidel, cukrů a zahušťovadel mohou váhu snížit. Ženy při menstruaci zadržují vodu. Važte se 1x až 2x týdně mimo cyklus a ne každý den.
Používejte stejnou váhu
Všechny váhy neváží stejně. Mechanika rozdílných druhů vah je jiná. Važte se jen na jednom místě a na jedné váze. Nekontrolujte svou váhu třeba ve fitku. Ať si zbytečně neubíráte motivaci a nejste smutní z toho, že jste přibrali, i když to tak není.
Pozor na vážení na digitální váze
Digitální váhy jsou nejméně přesné. Podle průzkumu ukazované hodnoty ovlivní teplota a vlhkost až o 1,8 kg. Na přesnost váhy má vliv i její časté přesouvání, které naruší její kalibraci.
Dejte pozor na terén
Nerovný povrch, koberec, spáry mezi dlažbou často způsobí, že váha zobrazí nepřesné údaje. Važte se na rovném povrchu, třeba na plovoucí podlaze.
Foto: Shutterstock