Je otravný, je odolný, je všude. Plevel na své dlažbě nepotřebuje nikdo z nás. Co dělat, abyste jej odstranili co nejefektivněji a nenadřeli se u toho?
Na dlabání zapomeňte
Klasický postup, kdy si počkáte, až bude po dešti a následně se vrhnete na odstraňování plevele pomocí tenkého šroubováku, známe asi úplně všichni. Dlabání plevele a mechu ale nikoho z nás nebaví. Je zdlouhavé a nezábavné. Jde to i lépe.
1. Povolejte vapku
Vysokotlaký čistič je oblíbený nástroj, který by měli mít snad všichni majitelé domů. Postará se o vyčištění auta od nánosů špíny po cestě terénem, omyje některé druhy fasád, ale především se jedná o efektivní „smeták“. Proč byste se zdlouhavě snažili zametat špínu na dlažbě, když si s ní rychlostí blesku poradíte s vapkou. Když si přejete vyčistit spáry, stačí jen nechat proud vody působit o něco déle. Vysoký tlak vody vydlabe všechny pýry a mechy za vás.
2. Zapalte ohně
Někde se s mechem a pýry nemažou ani trochu. Stačí mít doma hořák a plynovou bombu menší velikosti a můžete se dát do práce. Oheň spálí nejen rostlinu, ale také její semena. Pýr se v opačném případě vysemení i po 40 letech. Tak dlouho zůstávají jeho semínka aktivní. Oheň spálí všechny nechtěné rostliny na vaší dlažbě.
3. Ať žije ocet!
Žádná námaha. Nachystejte si roztok octa. Do jednoho litru vody přidejte půl hrnku octa a zalévejte tím mechy a plevel na dlažbě. Ocet bude rozpouštět také semena a kořeny rostlin. I odolné plevelné rostliny se tak setkají s naprostou zkázou. Opakujte polévání po celé vegetační období, nemusíte si následně dělat starosti s růstem nevítaných rostlin.
4. Všechnu sůl sem!
Až budete dělat pravidelný úklid ve spíži, možná zjistíte, že vaše sůl již byla otevřená delší dobu a doslova zkameněla. Není třeba ji vyhazovat. Použijte ji na hubení plevele. Nachystejte si silný roztok soli a pokropte jím plevel. Opět dojde k jeho odumření, včetně kořenů a semen.
Plevel na dlažbě můžete odstranit pomocí několika snadných postupů.
Foto: Shutterstock, zdroj: BobVila