Alergie dokáží potrápit mnohem více, než by se mohlo na první pohled zdát. Zkuste si užít den v pohodě, když vám natékají oči a nemůžete pořádně dýchat. Zde je desatero pro pylové alergiky. Co je potřeba dodržet?
Dobrá rada nad zlato
Každý, kdo pravidelně dochází do alergologické ordinace, většinu těchto rad zná. Pro ostatní jsme si připravili souhrn zásad, kterými bychom se v době pylového období měli řídit. Pomůže nám to zmírnit projevy alergie a najít zlatou střední cestu, ve které se budeme cítit dobře i v době největšího rozpuku pylů v našem okolí. Jak tedy zní alergikovo desatero?
1. Umyj si vlasy každý den
Mýt si kštici každý den, to by měl každý pylový alergik. Během pobytu venku se vám chtě nechtě na vlasech nějaká ta pylová nálož usadí. Proč si ji brát s sebou na polštář.
2. Vyper si oděv každý den
Stejně jako na vlasech, tak i na oblíbeném outfitu se při procházce po venku usadí pylové částice. Večer vložte oděv do pračky a ráno bude opět nachystaný.
3. Suš prádlo doma nebo v sušičce
I když slunečný den doslova láká k tomu, abychom vyvěsili vlajky na balkóně nebo před domem, nedejte na první pohled. Pylové částice se na první dobrou usadí v tkanině, a máte po legraci. Sušte doma.
4. Příchod domů rovná se sprcha
Chcete mít pokoj od nateklých očí, ucpaného nosu a zhoršeného dýchání? Po každém příchodu domů z venkovního prostředí si dejte sprchu a převlečte se. Zejména po procházce v přírodě.
5. Homeopatika na první místo
Zřejmě máte předepsány tuny přípravků od alergologa. Ty ale dokáží jen potlačit příznaky alergie. Místo toho sáhněte po alternativě. Homeopatika a jejich správné dávkování mohou dokonce trvale snížit sílu alergie. Vyhledejte specializovaného homeopata.
6. Konvička do nosu
Po příchodu domů si můžete propláchnout nos slanou přírodní vodou. Luhačovická Vincentka vám v nosní konvičce udělá skvělou službu. Propláchněte si dutiny a zbavte je pylu.
7. Čistička vzduchu
Pořiďte si domů filtry na pylové částice, ať se alespoň doma nemusíte omezovat v pohybu a pohodě. Čistička navíc odfiltruje i případné plísně a další patogeny.
8. Větrej po dešti
Doma nejvíce větrejte když je po dešti a vzduch je čistší. Při každodenním větrání volte raději brzkou ranní hodinu, kdy se do vzduchu vlivem větru ještě nedostalo tolik pylových částic, jako přes slunečný den.
9. Sleduj pylové zpravodajství
Pylová zrnka jsou drobná natolik, že je vítr donese i desítky kilometrů daleko. Sledujte proto pylové zpravodajství a zjistíte, co v přírodě zrovna kvete.
10. Vyhledej vhodné místo
Vydejte se do lesa, kde je pylových částic nejméně. Vhodné je také vyrazit k vodě, kde je písčitý nebo kamenný břeh. Vyhledejte si vhodné místo v přírodě, kde budete chodit relaxovat.
Po celou sezónu mějte při ruce vhodné přípravky ke zmírnění alergické reakce. Nezapomeňte také nosit sluneční brýle.
Foto: Shutterstock, zdroj: Mayoclinic, NYTimes