Možná jste si během pravidelného čištění zubů všimli barevných pruhů na obalu zubní pasty. Zamysleli jste se někdy nad tím, k čemu vlastně slouží? Jde z nich jednoduše vyčíst složení zubní pasty? Varuje nás černý pruh před nebezpečnými chemikáliemi?
Tajné značení výrobců zubních past rozluštěno
Barevné pruhy na tubě od zubních past jsou stále častým tématem internetových diskuzí. Možná se zpráva o tajném značení, kterými výrobci zubních past označují stupeň toxicity daného výrobku donesla i k vám. V klidu můžete zůstat, pokud je pruh na vaší pastě zelený nebo modrý. Naopak zbystřit byste měli, pokud je červený. Pokud má vaše pasta černý pruh, vystavujete se nebezpečí vlivu chemie a můžete začít trpět známým zubním onemocněním.
Co tedy barevné pruhy přesně značí?
- Zelený pruh: pasta se zeleným pruhem obsahuje pouze přírodní látky a je tou nejlepší volbou pro každého.
- Modrý pruh: znamená, že vaše pasta obsahuje přírodní složky a léčiva. Může se jednat například o látky, které ulevují od bolesti.
- Červený pruh: takto výrobci označují pastu, která obsahuje přírodní a chemické látky v poměru 1:1.
- Černý pruh: značí, že pasta obsahuje pouze chemické látky, které zvyšují riziko vzniku paradentózy.
Pravda nebo mýtus?
Možná teď přemítáte nad tím, jestli vám taková zdraví škodlivá zubní pasta neleží v koupelně. V klidu vydechněte. Ani jedno z těchto tvrzení není pravdivé. Jde jen o další mýtus, který se šíří internetem. Barevné pruhy nevypovídají nic o obsahu tuby. Ve skutečnosti to jsou značky používané při výrobě obalu. Tuby se vyrábí na automatických linkách z dlouhého plastového pásu. Podle značek, které jsou čteny sensory, pozná automat místo, kde má pás rozříznout tak, aby vznikly jednotlivé tuby. Pokud chcete zjistit, jaké látky vaše zubní pasta obsahuje, přečtěte si složení výrobku, které najdete na tubě nebo krabičce.
Výběr správné zubní pasty
Zubních past je dnes na trhu velké množství a ne každá může být vhodná právě pro vaše zuby. Pokud patříte k lidem, kteří mají citlivé zuby, vyhýbejte se pastám které mají vysokou abrazivitu. Naopak hledejte takovou, která má vyšší obsah fluoridů nebo látek, které pomáhají uzavřít citlivé dentinové kanálky. Lidé, kteří mají citlivou ústní dutinu nebo trpí na afty, by si měli vybrat zubní pastu bez pěnidla, které obsahuje SLS (sodium lauryl fosfát). Uvádí se, že tato látka může vysušovat ochranný hlenovitý povlak v dutině a zvyšovat její dráždivost a zranitelnost. To může vést ke vzniku zánětů. Lidem se zánětem nebo krvácením dásní pomohou zubní pasty s chlorhexidinem, který má antibakteriální účinky nebo pasty se složkami, které přispívají ke zpevnění dásní.
Foto: Shutterstock, zdroj: Newhealthadvisor, Medicalnewstoday