Proč pít tymiánový čaj každý den. Ne nadarmo se mu říká penicilin chudých

Léčivé účinky tymiánu znali již naši předci v antickém Řecku, Římě i ve starověkém Egyptě. Svými vlastnostmi se tymián podobá mateřídoušce, akorát je o něco aromatičtější. Na tymián jsme zvyklí převážně jako na koření v kuchyni, které dodá našim pokrmům nezaměnitelnou chuť. Málokdo z nás už tuší, kolik nám toho tato bylinka může přinést ve formě čaje.

Na zažívání i na nervy

Tymiánu existuje šedesát různých druhů, přičemž nejrozšířenějším je tymián obecný. Tymiánový čaj je výtečným pomocníkem při zažívacích obtížích – zejména v případě průjmu nebo nadýmání. Vedle toho také příznivě působí na nervovou soustavu. Uklidňující účinky tymiánu můžete využít pro podporu klidného spánku nebo pro snížení stresu před nadcházejícím pracovním dnem. Tymián ve spojení s břečťanem pomáhá zmírňovat nepříjemné škrábání v krku.

Freepik
Foto: Freepik

Bojovník proti mikroorganismům

Šálek tymiánového čaje je zdrojem důležitých látek mezi něž patří vitamin C, měď, železo, mangan a draslík. Zatímco první pomáhá posilovat imunitu, měď a železo se podílí na tvorbě červených krvinek. Mangan funguje jako antioxidant (prevence rakoviny i předčasného stárnutí). Draslík je nezbytný pro správnou funkci nervů, svalů a srdce. Tymiánový čaj vám jistě přijde vhod v chřipkové sezoně, kdy jej můžete popíjet ať už preventivně nebo při prvních příznacích nachlazení. Funguje totiž i jako zabiják bakterií, virů a plísní. Díky této vlastnosti je olej tymiánu využíván jako účinný konzervant potravin.

Čaj z tymiánu lze zakoupit sušený nebo si jej můžete připravit čerstvý. Do šálku stačí přidat jednu čajovou lžičku drcených lístků a zalít vroucí vodou. Směs nechte louhovat 5 až 8 minut a poté ji přeceďte. Na celý den vám bohatě postačí tři šálky.

Zdravotní omezení

Trpíte-li alergií na bylinky typu levandule nebo bazalka, může se projevit i u tymiánu. Tymiánový čaj by neměly popíjet ani těhotné a kojící ženy. Je také důležité zmínit, že maximální dávka tymiánu na dospělou osobu je 10 g na den.

Foto: Shutterstock, zdroj: Wellandgood, WebMD, wysefit