Když se řekne otužování, možná se vám vybaví pár odvážlivců, kteří v zimně vysekávají led do zamrzlého rybníka a následně se do něj noří jen v plavkách a zimní čepici. Otužování je pro naše zdraví velmi přínosné, posiluje imunitní systém a díky němu se vám budou v zimně nemoci vyhýbat obloukem. Otužovat se můžete ale i způsobem, který vám bude příjemný.
Proč je důležité pravidelné otužování
Otužování je pro vaše zdraví důležité, jak po fyzické, tak i po mentální stránce. Díky otužování se naučíte pracovat s chladem i vaší myslí, která vás bude od takové aktivity odrazovat. Pravidelné otužování napomáhá tvorbě bílých krvinek a posiluje kardiovaskulární systém. Pomůže vám i v případě, kdy se cítíte unavení, bez energie nebo podráždění. Jemné otužování po ránu vás příjemně probere, uvolní vás a naladí na celý den. Udělejte si z něj svůj pravidelný rituál a pozitivní účinky na sobě začnete brzy pozorovat sami.
Jak na správné otužování nohou
Otužování nohou je vhodné pro všechny, kteří s otužováním začínají. Je nenáročné na čas, zabere vám jenom 2 minuty denně. Pravidelné otužování vám nezatíží ani rodinný rozpočet. Stačí, když si do kbelíku nalijete vodu a postavíte ji na zahradu nebo balkon. Vodu po otužování není potřeba měnit denně, ale jen dle potřeby. Navíc v chladnějším počasí je teplota vody shodná s venkovní teplotou a není potřeba do kbelíku přidávat kostky ledu.
Připravte si do nádoby vodu minimálně nad kotníky a následně vydržte ve vodě 2 minuty. Pokud je to na vás moc dlouho, nic se neděje. Začněte s pozvolným otužováním, ale alespoň pro minimální účinky nevylézejte z vody dříve, než po 15 vteřinách. Jakmile vylezete z ledové lázně, nohy si otřete do ručníku, rozhýbejte a oblékněte si teplé ponožky. Nemáte-li možnost venkovního otužování, poslouží vám i sprchová hadice. Stačí když si budete nohy nad kotníky dvě minuty sprchovat chladnou vodou.
Foto: Shutterstock, zdroj: Theicebath, Insider