Rakytník je keř, ze kterého se zpracovávají sytě oranžové bobule. Je to vitaminová bomba, která na naše tělo působí blahodárně. Rakytník obsahuje vitaminy A, B, C, D, E, F, K. Dále se v plodech rakytníku nachází rutin, hořčík, draslík, mangan a železo. Rakytník má antioxidační účinky a nejčastěji se používá na sirupy, marmelády a likéry. Lze z něj ale vyrobit i olej.
V čem vám rakytník pomůže
Rakytník pomáhá posilovat imunitu a hodí se jako skvělý doplněk při léčbě chřipky a nachlazení. Již jedna kulička rakytníku pokryje denní dávku vitaminu C u dospělého člověka. Rakytník je nápomocný také při léčení mykóz, vysokém krevním tlaku, cukrovce a posiluje cévní stěnu. Prospívá i pevnosti vlasů a nehtů. Příznivě působí na lidský organismus v době stresu, únavy a celkového vyčerpání. Plody rakytníku se sbírají od září do listopadu a mají všestranné využití. Můžete je zmrazit nebo usušit, ale také naložit do vína, oleje, medu nebo octa.
Rakytníkový ocet jako vzpruha pro vaše tělo
Rakytník nakládali do octu již staří šamani na Sibiři. Využívali ho při léčbě žaludečních, plicních nebo jaterních onemocnění. Ačkoliv je ocet s rakytníkem lehký na přípravu, tak je to pro vás nedocenitelný pomocník. Rozmačkejte 2 lžíce čerstvých plodů a smíchejte je se 2 hrnky jablečného octa. Následně je přelejte do uzavíratelné nádoby a nechejte louhovat po dobu čtyř dnů. Pravidelně sklenici protřepávejte, aby se do octu uvolnilo z rakytníku co nejvíce prospěšných látek. Po uplynutí doporučené doby louhování ocet přeceďte a uchovávejte v lednici.
Jako prevenci proti nemocem užívejte jednu lžičku tohoto octu ráno na lačný žaludek a to tak, že ho si ho přimícháte do sklenice s vodou. Přimíchat ho ale můžete i do salátu při přípravě zálivek. Vaše tělo vám poděkuje. Poskytnete mu tak totiž velkou vitaminovou bombu v podobě zeleniny a rakytníkového octa.
Foto: Shutterstock, zdroj: Vespresso, Femina