Rozmarýn je aromatická bylinka, která z vašich brambor dokáže vykouzlit pokrm vhodný pro nedělní návštěvu. Rozmarýn je často používán i v lidovém léčitelství. Při nesprávném použití rozmarýnu ale můžete hazardovat se svým zdravím.
Historie rozmarýnu
Rozmarýn je keř, který dosahuje výšky až 1,5 metru. Jeho stonky jsou obrostlé úzkými jehličkami se specifickou vůni. Je to bylina, která k nám přišla z jižní Evropy. Především Italové a Francouzi na ni nedají dopustit a ve středomořské kuchyni téměř nenajdete recept, do kterého by se rozmarýn nepřidával. Rozmarýn lékařský má široké využití nejen v kuchyni, ale i kosmetických produktech a mnohými je právem považován za léčivou bylinku, na kterou nedají dopustit. Rozmarýn má i svou symbolickou historii. V dávných dobách byl používán do kadidel a věřilo se, že díky jeho specifické vůni je prostor chráněný před zlou mocí. Pro ochranu se přidával i nevěstám do svatebních kytic nebo jako dekorace na jídelní stůl.
Rozmarýn jako superpotravina
Rozmarýn obsahuje velké množství silic, především verbenon, cineol nebo limonen. Je také zdrojem vitamínů A, B, železa, hořčíku, zinku a vápníku. Rozmarýn obsahuje i flavonoidy, alkaloidy, třísloviny a další zdraví prospěšné organické kyseliny. Ač je rozmarýn pro naše tělo veskrze prospěšný, existují i případy, kdy může být životu nebezpečný.
Vedlejší účinky rozmarýnu
Rozmarýn je vhodné konzumovat po malých troškách, ve větším množství může totiž mít nepříjemné vedlejší účinky. V užívání rozmarýnu by měli být opatrní lidé, kteří mají vysoký krevní tlak, těhotné a kojící ženy a děti do 5 let. Vyhnout by se mu raději měli také epileptici. Rozmarýn požívaný ve velkých dávkách ovšem může ohrozit i zdravé jedince. Způsobuje totiž alergické reakce, zažívací potíže a křeče v žaludku. V ojedinělých případech může dokonce způsobit i poškození jater a ledvin.
Foto: Shutterstock, zdroj: Mountsinai, Lybrate