Naše prababičky měly spoustu osvědčených kuchyňských triků, na které se postupem času skoro zapomnělo. Jedním z takových je i zvyk potírat si ruce celerem. Nejenže má tato zelenina spoustu důležitých vitaminů a minerálů, ale rovněž nám může pomoci při důkladné hygieně rukou.
Perfektní odstranění zápachu
Každá správná správná kuchařka i kuchař vědí, že při vaření vzniká celá řada pachů a vůní. Některé z nich nám ulpí na kůži i ve vlasech a my se jich horko těžko zbavujeme. Právě potření rukou celerem nás může zbavit pachu na rukou mnohem účiněji než drhnutí mýdlem. Všichni víme, jak jsou ruce cítit po krájení česneku nebo cibule. Právě těchto silně aromatických vůní nás dokáží látky obsažené v celeru zbavit.
Stejně dobře nám dokáže pomoci umytí rukou v roztoku hořčičného prášku s vodou. Stačí nám jedna lžička na jednu sklenici vlažné vody.
Nemáte-li ve spíži celer ani hořčičný prášek, nahraďte tyto ingredience jedlou sodou nebo šťávou z citrusů. Sodu promněte v rukou. V případě, že použijete citrusovou šťávu, nakapejte ji do mísy s vodou a v této lázni ruce vykoupejte.
Solí proti pálivým prstům
Pokud jste někdy dělali pikantní pokrmy, kde bylo zapotřebí hodně chilli papriček, jistě víte, jak je nepříjemné, když si takto „kontaminovanou“ rukou nechtěně sáhnete například do očí. Abyste této situaci předešli, použijte obyčejnou kuchyňskou sůl. Z té si pomocí vody vyrobíte speciální pastu, kterou vetřete do rukou a necháte tak působit po dobu 10 minut. Sůl opláchněte mlékem a pak ruce vydrhněte mýdlem s vodou. Aby nedošlo k vysušení pokožky, aplikujte na ni hydratační krém.
Pasta ze soli navíc dokáže odstranit i zápach rybiny. Použijte ji ještě před tím, než si půjdete ruce umýt.
Nejde jen o ruce
Co se týká zápachu na oblečení a vlasech, je zde důležitá prevence, díky níž pak nebudete muset řešit vzniklé následky. Před každým vařením si uvažte na hlavu slušivý šátek a použijte oděv, který pak můžete okamžitě hodit do pračky.
Foto: Shutterstock, zdroj: cookist, southernliving, masterclass