Cirkus byl pro nás jako pro děti místem plným zábavy s artistkami, klauny a samozřejmě i cvičenými zvířaty. Právě němé tváře mnohdy v takovém prostředí hodně trpí. Zpravidla se jedná o divoká zvířata, která byla zbavena svobody a navždy připoutána ke svým novým „,majitelům“. Toto je i příběh samce pumy Mufasy.
Život v řetězech
Tato divoká šelma strávila skoro celý svůj život přivázaná k nápravě dodávky. Dodávka patřila nelegálně provozovanému cirkusu v Peru v jižní Americe. Cirkus ho získal ještě jako mládě na černém trhu s exotickými zvířaty. Následně spolu se svými novými majiteli putoval od vesnice k vesnici, kde byl nucen se předvádět po celých 20 let. Jeho příbytkem bylo pouze místo mezi cirkusovým stanem a dodávkou, kde přespával spoutaný řetězy a masivním obojkem.
Konečně volný
Nebohé zvíře bylo zachráněno organizací Animal Defenders International (Mezinárodní ochránci zvířat). V době nalezení bylo značně podvyživené. Co se týká jeho psychického stavu, zdálo se, že je z lidí vyděšený.
Pracovnice organizace Jan Creamer k tomu podotýká: „Bylo srdcervoucí vidět ho, jak je přivázán mezi vším tím cirkusovým vybavením. Hned jak jsme odstranili řetězy, co měl okolo sebe, byl poprvé ve svém životě volný.“
Puma byla převezena do záchranné stanice v Limě, kde se o něj postarali zkušení veterináři. Vzhledem k tomu, že byl tak dlouho v zajetí, navíc ve špatných podmínkách, nemohl být vypuštěn do divočiny. Jeho novým domovem se stala rezervace v amazonském pralese.
Příběh se šťastným koncem
Mufasa byl pouze jedním ze skoro stovky zachráněných divokých zvířat, kam patřily například opice, lvi, medvědi, ptáci nebo tygr. Všechna jsou teď po letech utrpení v cirkusech volná.
„Je tak kouzelné ho vidět, jak si chodí po lese a leze po stromech. Příběh Musfasy je příběhem o tom, jak bylo ukončeno jedno dlouholeté utrpení,” dodává Jan Creamer.
Foto: Freepik, zdroj: all-creatures, thedodo