Částka, kterou zaplatíte za 250 gramů čerstvého másla atakuje 60 korun. Je to hodně v porovnání s loňským roce. Zdražilo totiž meziročně o 55 procent. Bohužel k jeho snížení v nejbližší době nejspíš nedojde. Lidé si proto začali máslo vyrábět doma sami, aby ušetřili. Jak na to?
Nejen chleba, ale i máslo
S dostupností domácích pekáren se rozrostl zájem o pečení pečiva vlastními silami. Není divu, že se k tomu lidé uchylují, když ceny potraviny šly závratnou rychlostí nahoru. A na pečivu lze hodně uspořit rodinné finance, přestože jsou i energie drahé. Vypadá to, že vedle chleba a rohlíků si budou lidé vyrábět doma také máslo. Výhodou toho je, že přidáním několika ingrediencí navíc, si lze připravit třeba i bylinkové máslo.
Co budete potřebovat k výrobě másla
Základem másla je smetana ke šlehání, případně zakysaná smetana s vysokým procentem tuku. Máslo z ní vyrobené je mírně nakyslé, na což si je možné zvyknout. Při výběru vhodné smetany ke šlehání je třeba si dávat pozor na to, aby nebyla ošetřena metodou UHT, tedy tou vysokoteplotní. Neměla by být ani trvanlivá. Ani ze smetany na vaření máslo neuděláte. Minimální obsah tuku ve smetaně by měl být 30 procent. A platí, že čím více, tím lépe.
Šleháním k máslu
Aby se ze smetany na šlehání máslo vytvořilo, měla by mít pokojovou teplotu, až ji začnete zpracovávat. Nechte ji proto před přípravou venku alespoň po dobu dvou hodin. Pak ji nalijte do vyšší nádoby a pomocí ponorného mixéru ji začněte šlehat. Nejprve se vám z ní vytvoří kopečky šlehačky. Vy ale nebude ve šlehání ustávat a pěkně budete pokračovat, až se smetana srazí a tuk se začne oddělovat od podmáslí. To budete slévat do misky. Lze ho vypít, případně použít v kuchyni třeba na přípravu chleba v domácí pekárně.
Jakmile máte v nádobě ušlehanou hustou hmotu, což vám zabere asi 20 až 30 minut, opatrně ji vyklopíte na dřevěné prkénko. Pod proudem chladné vody ji budete rukama propracovávat, abyste z ní dostali veškeré podmáslí. Získáte hladkou hroudu másla, kterou můžete dát do máslenky, zabalit do alobalu nebo potravinové folie.
Foto: Freepik, zdroj: allrecipes, cocoandash