Stejně jako lidé i psi spí v různých pozicích, které nám mohou mnoho napovědět. Na rozdíl od člověka s námi pes komunikuje pomocí jiných signálů, než je řeč. Jedním z nich je právě poloha, kterou volí, když se chystá na kutě.
Jak dlouho pes spí?
Průměrný dospělý pes spí 8-14 hodin za den. Štěně prospí dokonce až 20 hodin denně. Dlouhý spánek je vyžadován zejména pro jejich další vývoj. Podobně jako štěňata, potřebují dlouhou dobu spánku i starší psi, protože už neoplývají takovým množstvím energie jako jejich mladší kolegové.
Psí snění
Vedle polohy můžeme u psů pozorovat další spánkové projevy jako je škubání, štěkání, chrápání a podobně. Tyto projevy jsou normální, protože psi ve spánku sní stejně jako lidé.
Co znamenají jednotlivé polohy?
Spaní na boku – když pejsek spí na boku s nataženými packami, značí to, že se cítí v bezpečí. Také okolní teplota je pro ně ideální a nemusí se choulit, aby se zahřál.
Pozice lva – to znamená, že pes spí na břiše s hlavou položenou na předních packách. Sice odpočívá, ale je kdykoliv připraven k jakékoliv akci. Tito psi se řadí mezi ochranáře. Většinou takto leží poblíž vchodových dveří nebo u nohou svého majitele.
Pozice Supermana – většinou tak leží hraví psi plní energie. V této pozici pes leží na břiše se všemi čtyřmi packami roztaženými, jako kdyby při hře usnul tam, kde zrovna je.
Klubíčko – pokud jsou pejsci schoulení, cítí se tak v bezpečí a udržují si stabilní tělesnou teplotu. Poloha je častá zejména u nově pořízených psů, kteří si zvykají na nový domov.
Mazel – poloha, kdy pes spí přitulený k vám nebo k jinému zvířeti v domácnosti. Vysvětlení je jednoduché: pejsek vás má rád a chce vám být nablízku.
Zahrabaný – takovému se spí nejlépe pod přikrývkou, polštářem nebo i kusem oblečení, kde vyhledává bezpečí. Tito pejskové jsou sice velmi laskaví, ale potřebují spoustu pozornosti. Ideální je, pokud jim do pelíšku dáte přikrývku nebo velký polštář.
Břichem nahoru – jestliže pes spí vleže na zádech s packami směrem vzhůru, cítí se v bezpečí a zároveň se v této poloze snaží zchladit. Tento typ psů se řadí mezi důvěřivé a usnou prakticky kdekoliv.
Zády k sobě – psi mohou spát i v poloze zády k majiteli nebo k dalšímu zvířecímu miláčkovi, s nímž se cítí nejvíce v bezpečí
Na studeném povrchu – v případě, že váš pes spí na břichem dolů na chladném povrchu, potřebuje se jednoduše zchladit
S podloženou hlavou – měli byste se mít na pozoru, pokud pes spí s podloženou hlavou a krkem, může to signalizovat problémy s dýcháním
Foto: Shutterstock, zdroj: casper, nectarsleep