Máte za sebou podzimní sklizeň jablek nebo jste si koupili několik kilo jablek od zemědělce a přemýšlíte, jak je skladovat, aby se vám jablka nepomačkala, neztrácela vláhu a typickou křupavost? Aby vám jablka vydržela co nejdéle a mohli jste si je v čerstvosti vychutnávat i po celou zimní sezónu, dodržujte několik pravidel správného skladování.
Jablko jako vitaminová bomba
Říká se, že jedno jablko denně zahání lékaře. Pravidelná konzumace jablek zajisté podporuje obranyschopnost organismu, zlepšuje imunitu i odolnost vůči stresu a civilizačním chorobám. Jablko obsahuje vitamíny A, B, C i draslík. Dokonce se udává, že jedno jablko denně obsahuje pětinu denní dávky vitamínu C a desetinu denní dávky vlákniny.
Jak správně jablka skladovat
Každá odrůda jablek má odlišnou kazivost, a proto byste jednotlivé druhy jablek měli skladovat odděleně a jako první konzumovat ty odrůdy, které se kazí nejrychleji. V dřívějších dobách byly domy vybaveny speciálními sklepy na ovoce, do kterých se po sezóně uskladnilo sklizené ovoce. Tyto prostory, kde byla velká vlhkost a teplota kolem 5 °C, již většina z nás k dispozici nemá, přesto existují způsoby, jak skladovat jablka tak, aby vám vydržela čerstvá co nejdéle.
Důležité je místa, na kterých budete ovoce uchovávat, důkladně omýt mýdlovou vodou, a to nejen bedýnky či přepravky, ale i police, na kterých tyto nádoby budou stát. Jablka uskladňujte nejlépe v děrovaných přepravkách nebo nádobách, ve kterých je možnost proudění vzduchu. Jablka před uskladněním nemyjte, mohli byste tak jejich kazivost naopak odstartovat. Ovoce, které je poškozené nebo začíná hnít vyřaďte a okamžitě zpracujte. Takto poškozené ovoce neskladujte s ostatním, abyste neodstartovali řetězovou reakci kažení potravin. Pokud si na uskladnění jablek chcete dát opravdu záležet, zabalte je kus po kusu do pečícího nebo hedvábného papíru.
Foto: Shutterstock, zdroj: gardeners, gardenersworld