Onemocnění tepen je stav, který zpočátku nemusíte ani zpozorovat. Postupné hromadění usazenin ve vašich tepnách může vést k jejich postupnému zúžení a v konečném důsledku až k arytmii nebo srdečnímu selhání. Existují ale závažné případy, kdy plak v koronární tepně náhle praskne, vytvoří krevní sraženinu, která blokuje průtok krve do srdce a způsobuje infarkt. Jaké jsou první příznaky, že vaše tepny nejsou zcela propustné a vaše srdce je nedostatečně zásobené? Odhalte je a vyvarujte se tak vážným zdravotním problémům.
Rizikové faktory vzniku cévních usazenin
Na pozoru byste se měli mít v případě, že jste překročili padesátku a pokud někdo z vašich biologických příbuzných se se srdečnými onemocněním potýkal. Za rizikové faktory patři velký příjem potravin bohatých na cukry nebo tuky, málo fyzické aktivity a nedostatek spánku, kouření či nadměrný stres. Pokud se léčíte s vysokým krevním tlakem, LDL cholesterolem, diabetem nebo aterosklerózou, pozorujte případné varovné signály.
Chronická únava
Únava může mít celou řadu příčin. Pozdní usínání, brzké vstávání, nekvalitní noční spánek nebo nadmíra starostí, která vám nedovolí oči zamhouřit. Za špatným spánkem ale může stát i špatná strava či nachlazení. Pokud ale dodržujete všechny zásady správné spánkové hygieny a přesto se ráno probouzíte unavení a celý den jste ospalí a bez energie, je to varovný signál, že váš organismus je oslabený. Navštivte proto svého lékaře, aby odhalil, co za vaší únavou stojí a vyloučil ucpání vašich cév.
Bolest lýtek nebo prohlubeň na ušním boltci
Pokud jsou vaše cévy pokryté usazeninami, některé části těla začnou být méně zásobovány krví. To způsobí, že vás začnou bolet lýtka a budou vás trápit nateklé nohy či křečové žíly. Typickým znakem špatného proudění okysličené krve je prohlubeň na ušním boltci. Pokud se vám objeví, okamžitě zbystřete a podnikněte všechny možné kroky, abyste se srdečnímu onemocnění vyhnuli.
Foto: Shutterstock, zdroj: clevelandclinic, aurorahealthcare