Tatarská omáčka patří mezi nejoblíbenější dipy a ochucovadla. Z obyčejných pokrmů dokáže vykouzlit neobyčejnou lahůdku. Kdo by jednou za čas nedostal chuť na smažený sýr s tatarkou nebo si ji nepřidal do zeleniny, aby povznesla mdlou chuť salátu. Tatarka je prostě klasika, kterou milují všichni. Kupovaná tatarská omáčka se ovšem s tou domácí nedá srovnat.
Vznik tatarky
Tatarka se zrodila v 19. století v Anglii, kdy její recept zaznamenala Eliza Actonová. Ta do základu z majonézy přidávala i bylinky a kapary. Název tatarky se vztahuje k tatarskému bifteku, ke kterému se původně podávala. Oblíbenost tatarské omáčky se rychle rozšířila i do Francie, kde se podávala ke smaženým rybám. Následně se začala využívat i v dalších evropských kuchyní a její popularita se dostávala dále do světa.
Příprava domácí tatarské omáčky
Příprava tatarky je jednoduchá a jejím základem jsou kvalitní ingredience. Na přípravu tatarky budete potřebovat 250 mililitrů oleje, 2 vejce (ideálně v bio kvalitě), půlku cibule, 30 gramů nakládaných okurek, lžičku dijonské hořčice, 2 lžičky citronové šťávy, špetku soli a mletého pepře. Tatarská omáčka vzniká z majonézy přidáním okurek a dalších ingrediencí. Majonézu si připravíte z vajec, oleje citronové šťávy, dijonské hořčice, soli a pepře. Tyto ingredience pečlivě promixujte tyčovým mixérem až do úplného zhoustnutí. Do majonézy přidejte nadrobno nakrájené okurky a cibuli, a promíchejte. Práci si můžete ulehčit i tak, že okurky a cibuli nebude krájet, ale rozmixujete je v majonéze. Tatarku dejte následně do lednice vychladit.
O něco lepší tatarka
Základní recept na tatarskou omáčku si můžete ještě ozvláštnit. Stačí, když do ní přidáte místo cibule šalotku. Šmak ji dodají i kapary nebo papričky jalapeňos. Výborné je také tatarku posypat čerstvou petrželkou nebo vyměnit klasické nakládané okurky za malé corničonky, jejichž nálev se liší od klasických okurek.
Foto: Shutterstock, zdroj: Inspiredtaste, allrecipes