Zelné placky patří mezi vděčné bezmasé pokrmy, které jsou oblíbené napříč generacemi. Jejich příprava je jednoduchá, a navíc jsou velmi zdravé. Zelí je cenným zdrojem vitamínů, především vitamínu C, který je potřeba doplňovat hlavně v chladných obdobích roku, kdy na nás útočí všudypřítomné viry a bakterie. Zelí má málo kalorií, ale velké množství vlákniny, díky které jste delší dobu sytí.
Využití zelí v kuchyni
Zelí má v kuchyni velké využití a můžete jim ozvláštnit velké množství pokrmů. Je škoda, že i přes jeho skvělou chuť a prospěšné látky, ho při vaření často opomíjíme. Ze zelí si můžete připravovat polévky, přílohy k masu, saláty, záviny, rolády atd. Můžete ho jíst čerstvé nebo si z něj sami připravit zelí kysané. Stačí hlávku zelí nakrouhat nebo nakrájet na tenké plátky a silně osolit, a poté ho pořádně propracovat. Zelí tak pustí šťávu. Pokud by jí bylo málo, můžete zelí zalít obyčejnou vodou. Díky přirozené fermentaci pomocí bakterií mléčného kvašení bude zelí přirozeně zakonzervované a vydrží vám opravdu dlouho.
Jak na výrobu zelných placek
Zelné placky můžete připravit z čerstvého i kysaného zelí. My v našem receptu použijeme zelí kysané, které je skvělé pro střevní mikroflóru. Z půl kila kysaného zelí vymačkejte vodu a nakrájejte ho na menší kousky. K zelí přidejte dvě vejce, majoránku a pepř. Pokud by bylo zelí málo slané, přidejte i sůl, ale pozor aby placky nebyly zbytečně přesolené. Dále přidejte 300 gramů hladké mouky. A pokud chcete zelné placky tučnější, můžete přidat i dvě lžíce sádla a hrst nasekaných škvarků. Pořádně zamíchejte, aby se všechny ingredience dobře propojily. Poté můžete smažit na pánvi jak klasické bramboráky. Pokud nechcete, aby byly zelné placky mastné, můžete je dát péct do trouby. Placky rozetřete na pečicí papír, vložte na plech a pečte v troubě na 180 °C. Těsto je udělané, jakmile je zlaté a křupavé. Po upečení placky potřete máslem nebo sádlem. Milovníci pikantního jídla můžou potřít i rozetřeným česnekem.
Foto: Shutterstock, zdroj: Cooktoria, Tarladalal