Američtí vědci zjistili, že naše planeta Země odráží méně slunečního svitu a tmavne. To znamená, že ho také více absorbuje a to ji ohřívá. Globální oteplování tak nabývá na síle a jeho konečný dopad by mohl být horší než se předpokládalo.
Zemská záře
Málokdo ví, že naše planeta září do vesmíru obdobně jako Měsíc. Tomuto svitu se poeticky říká Da-Vinciho záře a spatřit ji mohlo jen pár šťastlivců, kteří stanuli na Měsíci.
Z odborného hlediska dopadá na Zemi zhruba 340 wattů na metr čtvereční energie ze Slunce a 30
% této energie se odráží zpět do vesmíru. Tomuto jevu se říká „zemské albedo“. Vědci z Kalifornské univerzity sledovali po 20 let v solární observatoři Big Bear pomocí speciálního teleskopu zaměřeného na povrch Měsíce albedo planety Země. Trend, kterého si všimli je znepokojivý. Albedo naší planety sice mírně, ale znatelně pokleslo.
Příčiny tmavnutí
Co je příčinou tmavnutí planety Země? Na tyto otázky našli vědci odpovědi pomocí satelitních snímků naší planety sebraných za posledních 20 let. Podle nich jsou nejpravděpodobnějšími viníky úbytek polárních ledovců a snížení počtu jasných, reflexivních, nízko položených mraků ve východní části Tichého oceánu. Ledovce a mraky odráží velkou část záření, které na ně dopadá, zpátky do vesmíru.
Dojde k dalšímu oteplování
Pokud bude tento trend pokračovat můžeme se obávat dalšího oteplování planety. Čím méně totiž naše planeta sluneční energie odráží, tím více jí zůstává v její atmosféře. Vyšší teplota s sebou přináší další tání ledovců a překvapivě méně marků a tedy v konečném důsledků další snížení albeda.
Prognózy vědců, kteří se přiklání k tomu, že zvýšení albeda může vést ke zvýšení oblačnosti a vyvážení klimatického systému se zatím nenaplňují. Globální klima je složitý systém a musíme si přiznat, že o něm stále nevíme zdaleka vše.
Foto: Shutterstock, zdroj: Agupubs, ScienceNews, CNNTravel