Mražení je jedním ze zaručených způsobů, jak výrazně prodloužit životnost potravin a bránit jejich zbytečnému plýtvání. Hluboko zmrazené potraviny nám tak vydrží po mnoho týdnů i měsíců. Jsou však takové druhy, kterým naopak uskladňováním při nízkých teplotách výrazně uškodíme. Například těstoviny nebo rýže mohou ztratit svou původní strukturu a po rozmrazení budou kašovité. Problematické je i mrazení potravin s vysokým obsahem vody.
Pracně zahuštěné omáčky zase zřídnou
Rozhodně bychom si měli dát pozor i na mražení omáček. Ty, které jsou zahuštěny moukou nebo škrobem, mohou být po ohřátí řídké.
Co se týká polévek, zákaz mražení platí pouze pro ty, jejichž základem je mléko nebo smetana. Vinou mrazu může dojít k oddělení vody od tuku nebo daný pokrm „ztvarohovatí“. To samé se může stát i v případě mražení majonézy nebo salátových dresingů, které majonézu obsahují.
Ryby zvodnatí a z bílků bude guma
Problém je i v případě mražení ryb s nízkým obsahem tuku. Rozmrazená ryba bude jistě vodnatá, což určitě není to, na čem byste si pochutnali.
Do mrazáku se nedoporučují dávat ani vařené vaječné bílky, které mohou zgumovatět.
Asi by nás to hned nenapadlo, ale jednou z potravin, která do mrazáku nepatří je ledový salát. Ten po rozmrazení docela ztratí svou křupavost i sytou barvu.
Do mrazáku nepatří ani horké
Vyvaruje se také mrazení teplých či horkých jídel. Ta by měla nejprve zchladnout v lednici.
Pokud už mrazíte potraviny, které jsou k tomu vhodné, nezapomeňte je důkladně zabalit. Špatně zabalené potraviny mohou podlehnout vysušení mrazem. Vedle toho může dojít k vzájemnému mísení pachů. Aby k tomu nedocházelo, můžete do mrazáku umístit talířek s jedlou sodou, která veškerá aromata dokáže pohltit.
Foto: Shutterstock, zdroj: EatingWell, allrecipes