Mohlo by se zdát, že obavy z neplánovaného početí mají pouze mladí lidé. Není to ale tak. I páry ve středním věku řeší, jak se bránit případnému těhotenství. Ne všechny druhy antikoncepce jsou ale vhodné pro zralé ženy. Jak se tedy chránit v případě, že v kočárku chcete vozit už jen svá vnoučata?
Ochrana je důležitá v každém věku
Pokud k vám zatím nezavítala menopauza a radosti a strasti mateřství byste už přece jen ponechala těm mladším, je potřeba při sexu používat ochranu. Ačkoliv se věkem možnost otěhotnění snižuje, nejsou takové „náhody“ výjimečné. Pro zralou ženu by nečekané otěhotnění mohl být šok, který by přepsal celý chod domácnosti. Obzvlášť v případě, že má již dospělé nebo pubertální děti a ráda by nyní věnovala volný čas primárně sobě a svým potřebám. Sexu po padesátce ale není třeba se vzdávat, můžete si ho užívat více než dřív, ale na věk raději nespoléhejte a vsaďte na účinnou ochranu proti početí.
Sáhněte po kondomu nebo pesaru
Kondom je účinná bariérová ochrana proti početí i pohlavně přenosným chorobám. Používání prezervativu ve vyšším věku má ale svá úskalí. Přirozená erekce zralých mužů netrvá tak dlouho, jak by si přáli, penis jim dříve ochabne a kondom tak může sklouznout. Řešením může být třeba používání preparátů na udržení erekce. K bariérové antikoncepci pro ženy patří pesar, který se těší vzrůstající oblibě i u mladších ročníků. Ženy po porodu se již většinou nechtějí vracet k hormonální antikoncepci a volí šetrnější metody ochrany.
Hormonální antikoncepce
Používání hormonální antikoncepce se pro ženy po padesátce doporučuje, protože jim to zároveň pomůže jako ochrana proti hormonálním změnám v klimakteriu. Nedostatek hormonů totiž zvyšuje hmotnost, krevní tlak i riziko diabetu. Zároveň mají ženy v menopauze vyšší riziko vzniku depresí. S používáním hormonální antikoncepce existují jistá zdravotní rizika, proto je potřeba, aby žena chodila na pravidelné kontroly ke svému gynekologovi.
Foto: Shutterstock, zdroj: Toplinemd, NewsMedical