Pokud si myslíte si, že se u nás nevyskytují žádné nebezpečné druhy hmyzu, možná se budete divit. Ačkoliv se nemusíme bát jedovatých pavouků, nebezpečných štírů a hadů, nebo bodavého hmyzu přenášejícího nemoci, tak i přesto se v České republice nachází hmyz, který vás může nepříjemně potrápit. Na koho z hmyzí říše byste si měli dát raději dobrý pozor?
Klíště vás dokáže pěkně potrápit
Klíště je velmi nepříjemný brouk, který žije ve vysoké trávě a živí se krví svého hostitele. Přisát se může nejen na lidi, ale i na zvířata. Pokud tedy na klíště u sebe nebo svých domácích mazlíčků narazíte, raději se ho nedotýkejte. Klíště vás může po přisátí infikovat boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou, což jsou velmi nepříjemná onemocnění. Proti klíšťatům můžete bojovat repelenty, kterých je na trhu přehršel, ale můžete si takový odpuzovač vyrobit i sami doma. Smíchejte vodu s jablečným octem v poměru 2:1 a přidejte pár kapek éterického oleje. Směs na sebe nastříkejte pomocí rozprašovače vždy předtím, než se vydáte do přírody.
Pozor s dejte i na Slunéčko sedmitečné a Puchýřník lékařský
Slunéčko sedmitečné není neškodným broučkem, kterého si děti hýčkají v dlaních. V obraně totiž vylučuje hemolymfu, což je oranžová tekutina obsahující páchnoucí látky a jedovaté alkaloidy, které stačí na usmrcení malého ptáka. Dospělému člověku by tato tekutina mohla způsobit alergické reakce. Páchnoucí tekutinu vylučuje i Puchýřník lékařský, což je brouk žijící v listnatých lesích. Tato tekutina obsahuje kantaridin, což je jed, který vám může způsobit hnisající puchýře a ve velkém množství (30 mg) dokáže člověka i usmrtit.
Jedovatá Majka fialová a Bekyně zlatořitná
Majka fialová je jedním z nejjedovatějších brouků u nás, který měří až 4 centimetry. Při vystrašení vylučuje nažloutlou olejovitou tekutinu, která obsahuje kantaridin. Pokud jed omylem pozřete, začne vás pálit v puse. V takovém případě okamžitě vyhledejte lékaře. Bekyně zlatořitná je veselé pojmenování pro chlupatou housenku, jejíž chloupky vyvolávají při dotyku alergickou reakci kůže, která může trvat i několik dní. Pokud byste chloupky vdechly, mohly by vám způsobit dýchací potíže. Buďte proto obezřetní.
Foto: Shutterstock, zdroj: Rekordy-prirody, ekolist