Parné letní počasí nahrává tomu, že lidé neustále hledají možnosti, jak se co nejvíce ochladit. Pokud jste někde na vandru a zteplala vám voda nebo se nacházíte na místě bez lednice a mrazáku, určitě byste za příjemně osvěžující vodu dali cokoliv. Přinášíme vám proto několik tipů, jak si zkušeně zajistit studenou vodu, i když po ruce nemáte některou z moderních vychytávek.
Jak na starý námořnický trik
Roku 1892 bylo poprvé zveřejněno, jak si staří námořnicí ochlazovali vodu, aby na svých plavbách mohli přijímat dostatek tekutin vhodné teploty. Trik spočíval v tom, že vak z hustého plátna naplnili vodou a zavěsili ho na stinné místo s průvanem. Z vaku následně získávali vodu, která byla oproti vodě stojící v sudech příjemně osvěžující.
Ochlazení vody přírodní cestou
Koupete se v potoce, řece nebo máte v blízkosti křišťálovou studánku? Pití v lahvi ponořte pod vodní hladinu. Pití se vám tak ochladí na teplotu okolní vody. Teplota vodních toků bývá v létě přijatelnější, než teplota vzduchu. Pokud byste chtěli mít tekutinu v lahvi opravdu osvěžující, upevněte na lahev provázek a lahev spusťte do velké hloubky, kde bývá teplota nejnižší. Nemáte v okolí žádný vodní tok? Vyhlubte na stinném místě díru do země a lahev do této prohlubně na chvíli vložte.
Foto: Shutterstock
Při chlazení vám pomůže i trocha fyziky
Nemáte čas posedávat na místě, ale chcete snížit teplotu vody v lahvi? Obalte lahev mokrou tkaninou, třeba tričkem, a vydejte se, kam vás nohy ponesou. Ve velkém teple se při proudění vzduchu začne voda odpařovat, ochlazovat a tím se také bude snižovat teplota tekutiny v lahvi. Ta tak může klesnout klidně o pět stupňů. S ochlazením vody vám pomůže i nádoba se slanou vodou. Sůl totiž pomáhá přirozeně snižovat teplotu vody. Napusťte proto vodu do malého kbelíku, přidejte cca šest lžic soli, nechte rozpustit a vložte lahev s pitím.
Foto: Shutterstock, zdroj: swindonlink, dinewithdrinks