Po padesátém roku života se většina žen potýká s nepříjemnými projevy klimakteria. Naštěstí zde jsou bylinky, které mohou pomoci se zmírněním stavů s přechodem spojených. Vedle bylinek může pomoci i pravidelné cvičení.
Návaly horka, deprese i potíže se srdcem
Klimakterium nastává v průměru od 49. do 51. roku života a trvá zhruba 5 let. Po tuto dobu ženy musejí zápolit s mnoha symptomy, které jim znesnadňují fungování v běžném životě. Mezi nejčastější jistě patří návaly horka, které jsou automaticky spojené se zvýšeným pocením. Nesmíme také opomenout výkyvy nálad, deprese, zvýšenou únavu nebo nespavost. Vlivem postupné ztráty estrogenu dochází k rychlejšímu stárnutí pokožky. Rovněž je u těchto žen vyšší sklon k nadváze a objevují se i takové obtíže jako je osteoporóza, močová inkontinence nebo srdeční onemocnění. Vzhledem k tomu, že se jedná o přechod z reproduktivního stavu do nereproduktivního – postupně také dochází ke slábnutí a ke ztrátě menstruace.
Bylinky jako alternativa hormonů
Potíže při menopauze se dají řešit i pomocí hormonů. Nicméně, ne každá žena tento druh léčby snáší dobře. Alternativou jsou tedy již zmíněné bylinky a cvičení. Při pocitech návalů horka a zvýšeném pocení účinně pomáhá šalvěj lékařská nebo srdečník obecný. Pomocníci při pokleslé náladě jsou třezalka, heřmánek a ženšen. V případě nespavosti a nervozity je k dispozici meduňka se svými zklidňujícími účinky. Pro vylepšení hormonální rovnováhy se doporučuje například jetel červený.
Mírnější symptomy díky pohybu
Stejně jako je tomu ve všech fázích života, i při menopauze je důležitý pravidelný pohyb. Bylo dokonce vědecky prokázáno, že u žen, které se věnuji fyzické aktivitě, jsou příznaky klimakteria mírnější než u těch, které mají sedavý způsob života. Aby bylo možné u dané aktivity vytrvat, je potřeba, aby bavila. Mezi ideální aktivitu patří svižná chůze, ke které si můžete pořídit i speciální hole na nordic walking. Pro odvážnější tu je posilování vlastní vahou, kdy podpoříte růst svalové hmoty, která pak bude dokonalou podporou pro slábnoucí kosti. Nebojte se zkusit ani jógu, kam patří i hluboké dýchání a meditace, kterými zmírníte nespavost, nesoustředěnost, návaly horka a výkyvy nálad. Nezapomeňte ani na posilování pánevního dna, což je vhodné při potížích při močové inkotinenci.
Foto: Shutterstock
Recept na klimakterický čaj
Aby mělo užívání bylinek viditelný zdravotní přínos, je třeba je užívat pravidelně, a to nejlépe 2krát až 3krát denně po jedné sklenici.
Chcete-li si samy vyrobit domácí čaj, který zmírní klimakterické obtíže, můžete vyzkoušet recept níže. Jedná se směs bylinek, jejichž účinky příznaky přechodu pomáhají zmírňovat. Přeslička na pomáhá při výkyvech nálad a nespavosti. Kopřiva zmírňuje obtíže spojené s močovým ústrojím a ulevuje od bolestí vyvolaných osteoporózou. Máta peprná má pozitivní účinek nejen při nespavosti, ale i při trávení. Dobré usínání zajistí i meduňka lékařská, která však dopomáhá i při hormonální rovnováze.
Ingredience:
- 0,75 až 1 l vody
- 1 lžíce sušené přesličky
- 1 lžíce sušené kopřivy
- 1 lžíce sušené máty peprné
- 1 lžíce sušené meduňky
Postup:
Směs všech bylin zalijeme vroucí vodou. Hotový nálev po vychladnutí pijeme nejlépe ráno a večer v množství 250 ml.
Foto: Shutterstock, zdroj: bylinky, cajovy.blog, restarthubnuti, Helathline