Pokud se do domácnosti nastěhují mravenci, dokáže to potrápit snad každého. A co teprve ve chvíli, kdy se zjistí, že si oblíbili bydlení v květináči s opečovávanými květinami. Stejně jako u všeho jiného, je důležitá prevence. Nicméně nemusíte zoufat. Existuje spousta tipů a triků, jak řešit již vzniklý problém, a někdy dokonce ani není nutné sahat po chemických přípravcích.
Jak mravenci květinám škodí?
Dokud je mravenec ve volné přírodě, je v podstatě nepostradatelným tvorem. Díky jeho spletitým podzemním chodbičkám dochází k okysličování půdy a lepšímu šíření živin. Některé druhy mají vliv i na opylování. Ale mít mravence doma už není to pravé ořechové a v květináčích už vůbec ne. Nejen, že by mohli svou činností narušovat kořeny, ale rovněž od nich hrozí i zavlečení mšic.
Dezinfekce jarem i lep
V první řadě můžete zkusit vyměnit substrát, který vysypete celý i s hnízdem. Nezapomeňte také oklepat kořenový bal, kde by se mohlo nacházet ještě pár zbylých mravenců. Květinu pak zasaďte do nového substrátu. Ještě předtím lze květináč vydezinfikovat pomocí jarové vody. Pro jistotu si jarovou vodu dejte i do rozprašovače a postříkejte jí již zasazené květiny.
Pro posílení ochrany jsou na trhu k dispozici lepové pásy, které nastražíte na okraje květináčů, kam se mravenci přilepí.
Foto: Shutterstock
Vyzkoušejte bylinky a koření
Ještě než se při likvidaci mravenců se vydáte razantnější chemickou cestou, než je jar, zkuste je odpudit kořením a rostlinami, které tento hmyz nesnáší. Rozhodně jim nebude vonět levandule, majoránka nebo kerblík. O něco silnějším kalibrem jsou pepř a chilli, které okolo květináčů nastražíte.
Návnady, které rostlinám neublíží
Pokud vám nepomohly ani pásy ani obranné prostředky rostlinného původu, sáhněte po chemických návnadách. K dostání jsou i ekologicky šetrné přípravky, takže se nemusíte obávat o bezpečnost svých květin. Vzhledem k tomu, že jed v návnadách působí až se zpožděním, mravenci stihnou kousky návnady roznést po hnízdě. Díky tomu se tak dostane až k samotnému ohnisku.
Foto: Shutterstock, zdroj: wikiHow, pinchofseeds