Endometrióza je onemocněním, o kterém se v souvislosti s reprodukcí žen mluví stále častěji. Výskyt této nemoci totiž roste a v současnosti jde dokonce o nejčastější gynekologickou chorobu, jež postihuje ženy v reprodukčním věku.
Endometrióza spočívá v tom, že dochází k růstu výstelky děložní dutiny mimo samotnou dělohu. Takzvaná endometria, tedy buňky sliznice dutiny děložní, se u nemocných žen vyskytují také tam, kde být nemají: mimo děložní dutinu. Mohou se objevit na vaječnících, vejcovodech, ale také jinde v dutině břišní. Tato endometria následně reagují na hladinu pohlavních hormonů. Ty jak známo ve větší míře přináší menstruace. U nemocných žen pak s ní dochází v ložiscích endometriózy ke krvácení a zánětům, které se časem stávají chronickými. To v podstatě vede k nevyhnutelnému poškození tkání dotčených orgánů a následně může způsobit neplodnost. Ne nadarmo je endometrióza jednou z nejčastějších příčin ženské neplodnosti.
Proč endometrióza vzniká?
Zatím je spíše záhadou, proč se u některých žen endometrióza rozvine, zatímco jiné tento problém ani vzdáleně neznají. Jako u řady jiných nemocí, také v tomto případě neznáme přesnou příčinu vzniku nemoci. Přesto existují teorie, které se snaží rozvoj nemoci objasnit. Podle jedné z nich za endometriózou stojí vnější hormonální vlivy podpořené toxickými vlivy okolního prostředí. Podle dalšího názoru za nemoc může snížená imunita. Za původce je často označována také zpětná menstruace, což potvrzuje skutečnost, že většinou se endometrióza rozvíjí u žen se silnou a dlouhou menstruací, která trvá více než sedm dní, případně u žen s omezenou možností odtoku menstruační krve. Proto může být u žen se silnou menstruací problematické používání tamponů. Obecně se má ale za to, že za endometriózou nestojí jeden faktor, ale více vlivů najednou.
Příznaky endometriózy
Prvním indikátorem endometriózy bývá pelvialgie, tedy silná bolest v podbříšku, která se objevuje zejména v průběhu menstruace, jež také bývá bolestivá. Dalším častým příznakem je bolest při pohlavním styku. Zpozornět by ženy měly také v případě, že objeví krev v moči nebo ve stolici. To může být způsobeno tím, že se tkáň endometria dostala do střeva či močového měchýře. Příznakem, ale také důsledkem endometriózy je potom neplodnost. Častější jsou také případy mimoděložního těhotenství.
Bohužel je stále velmi časté, že ženy příznaky podceňují a přisuzují je něčemu jinému, přestože by měly okamžitě vyhledat gynekologa. Mnohdy tak přicházejí velmi pozdě, kdy už je léčba komplikovanější.
Druhy endometriózy
Gynekolog by měl určit místo výskytu endometrií a stanovit tak přesnou diagnózu. Onemocnění identifikuje laparoskopicky nebo pomocí hysteroskopie.
Ovariální endometrióza – vyskytuje se na vaječnících.
Peritoneální endometrióza – vyskytuje se na podbřišnici a je nejčastější
Endometrióza rektovaginálního septa – vyskytuje se mezi vagínou a konečníkem.
Adenomyóza – postihuje děložní svalovinu.
Léčba endometriózy
Vzhledem k tomu, že endometrióza částečně spadá mezi autoimunitní nemoci, přestože tam není oficiálně řazena, je její plné vyléčení momentálně nemožné. Nicméně je k dispozici poměrně široká škála metod léčby, které mohou zmírnit nepříjemné bolesti, zabránit návratu příznaků, chirurgicky odstranit endometria a především zachovat plodnost.
Obvykle se postupuje od nejjednodušších a nejméně invazivních metod, mezi které v rámci konzervativní léčby patří hormonální léčba. V jejím rámce je uměle sníženo množství hormonů (podobně jako se to děje v menopauze), což má za následek zamezení další tvorbě ložisek endometriózy a v nejlepším případě regresi těch stávajících.
Další možností léčby je chirurgický zákrok, který se obvykle provádí laparoskopicky a dochází při něm k odstranění endometrických ložisek. Důležité je také rozptýlit již vzniklé srůsty.
Těhotenství při endometrióze
Samotná diagnóza endometriózy ještě neznamená, že je žena neplodná a nemůže počít vlastní děti. V některých případech mohou ženy s endometriózou dokonce otěhotnět zcela spontánně a nemusí přitom ani vědět, že jsou nemocné. Záleží na rozvoji choroby i na tom, jaká místa dutiny břišní postihla. Pokud je však endometrióza zjištěná v rámci podezření na neplodnost, je dost pravděpodobně jejím původcem a je třeba ji léčit. Tato nemoc také vede k větší pravděpodobnosti mimoděložního těhotenství, potratům a komplikacím při porodu.
Zdroje
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/endometriosis/symptoms-causes/syc-20354656
http://obgyn.ucla.edu/endometriosis
https://emedicine.medscape.com/article/271899-overview