Počet narozených dvojčat, trojčat a čtyřčat se propadl na nejnižší hodnoty za poslední dekádu. Tvrdí to zpráva The Office for National Statistics (ONS), která hodnotí čísla z Velké Británie. V roce 2018 připadalo na 1000 porodů v průměru pouhých 15,4 vícerčat. To je od roku 2007, kdy toto číslo činilo 15,3, nejnižší hodnota.
Podle odborníků souvisí snižující se počty dvojčat či vícerčat se změnami v doporučeních pro provádění IVF, tedy in-vitro fertilizace. Tato doporučení se přitom aplikují také v České republice.
Dříve bylo v rámci IVF běžné, že se přenášel větší počet embryí s cílem zajistit co možná nejvyšší míru úspěšnosti. Od tohoto postupu se ale v posledních letech ustoupilo a pro mladší ženy (obvykle do 37 let) platí doporučení přenosu pouze jednoho embrya. Teprve u starších žen se zvažuje, zda by přenos více embryí nepřinesl určité výhody.
Ostatně, dnes k přenosu maximálně jednoho embrya motivují také zdravotní pojišťovny, které hradí až čtyři pokusy, ale jen za předpokladu, že v prvních dvou cyklech došlo k přenosu jednoho embrya. Více v článku Umělé oplodnění – co (ne)hradí pojišťovna
Dříve se přitom vícerčata z umělých oplodnění rodila velmi často. Pravděpodobnost dvojčat byla v případě IVF až dvacetkrát vyšší než u přirozeného početí. Ukázalo se však, že přenos dvou a více embryí na jedné straně sice šance zvyšuje, na druhé straně ale pro změnu snižuje.
Vícečetná těhotenství s sebou totiž nesou řadu komplikací. Jde zde vyšší riziko porodu mrtvého dítěte, smrti kojence či různých vad.