Muškáty, jinak také pelargonie, jsou na péči nenáročné rostlinky, které potěší nejen svou krásou. Některé druhy muškátů se mohou pochlubit léčivými účinky, což oceníte zejména při bolestech kloubů nebo při ošetřování problematické pleti.
Léčivé jsou ty s vonnými listy
Pelargonie se zpravidla pěstují v truhlíku, kde jim stačí občasné přihnojení a pravidelné zalévání (v létě ideálně každý den). V zimě je potřeba květiny uložit do tepla na suché a světlé místo, kde zůstanou až do jara.
Co se týká využití této rostliny jako uzdravujícího prostředku, pamatujte na to, že ne všechny muškáty se takto dají využít – mezi léčivky patří jen muškáty s vonnými listy. To jsou například Pelargonium graveolens, Pelargonium sidoides či Pelargonium odoratissimum.
Lístky na obklady i čisticí masky
Pro úlevu od bolavých kloubů si vezměte dva muškátové listy, z nichž jeden nasekáte najemno. Drť pokladete na druhý z listů a pomocí látky či obvazu tento obklad přivážete k bolavému místu a necháte jej působit přes noc. Uvidíte, že ráno po probuzení bude bolest pryč.
V případě že si dva omyté listy přelijete 200 ml horké vody a necháte směs 20 minut louhovat, získáte vynikající kloktadlo na bolesti a záněty v krku.
Tři nasekané lístky smíchané se lžičkou jogurtu vám pak poslouží jako pleťová maska proti akné a černým tečkám. Po nanesení na obličej, necháte masku působit po dobu 30 minut, dokud nedojde k jejímu ztuhnutí. Poté je potřeba ji smýt. Touto péčí se zbavíte odumřelých kožních buněk a ulevíte zaníceným místům.
Foto: Shutterstock
Čajem a olejem proti stresu
Nemusíte se bát ani vnitřního užití listů muškátu v podobě čaje, který uleví při pokleslé náladě nebo emocionálním napětí. V neposlední řadě je dobré zmínit i geraniový olej, který se lisuje právě z listů muškátů. Aroma geraniového oleje účinně zklidňuje při stresu.
Foto: Shutterstock, zdroj: pestitelka, Mellifora