Vědci na univerzitě v Tel Avivu vyvinuli bezpečnou a přesnou 3D zobrazovací metodu, která dokáže identifikovat spermie pohybující se vysokou rychlostí.
Výzkum byl publikován v magazínu Science Advances a byl veden profesorem Natanem Shakedem z oddělení biomedicínského inženýrství.
Problém s identifikací nejrychlejší spermie
Nová technologie umožňuje lékařům vybrat nejkvalitnější možnou spermii a tu pak vpravit v rámci cyklu IVF, respektive ICSI, do vajíčka. Tím se potenciálně zvyšuje šance na úspěšné oplodnění a porod zdravého dítěte.
V přirozených podmínkách ženského těla je to nejrychlejší spermie, která by měla nést nejkvalitnější genetický materiál. Progresivní pohyb umožňuje této “nejlepší spermii” překonat nejrůznější překážky v ženských reprodukčních cestách.
“Jenže tato přírodní selekce není embryologům, kteří vybírají spermii pro injektáž do vajíčka, dostupná,” uvádí profesor Shaked. “Nejenže se spermie pohybují rychle, ale pod běžným mikroskopem jsou také prakticky průhledné.”
Současné zobrazovací technologie, které dokáží nahlédnout kvalitu genetického materiálu spermie, mohou způsobit poškození embrya, a tak jsou zakázané. Vzhledem k nedostatku dalších upřesňujících kritérií jsou spermie obvykle vybírány podle jejich vnějších charakteristiky a toho, jak se pohybují v misce, která je ale výrazně odlišným prostředím od ženského těla.
Nová technologie je slibná a bezpečná
Vědci se ve svém projektu pokusili vyvinout zcela novou zobrazovací technologii, která by o spermii dokázala poskytnout maximum možných informací a zároveň nevyžadovala použití nebezpečných kontrastních látek. To vše pochopitelně za účelem použití té nejkvalitnější spermie pro oplodnění vajíčka.
Vědci za tímto jedinečným účelem zvolili technologii světelné počítačové tomografie (CT). “Použili jsme slabé světlo (nikoliv rentgen), který nepoškozuje buňky. Zaznamenali jsme hologram spermie v průběhu ultrarychlého pohybu a identifikovaly různé interní komponenty jejího refrakčního indexu. To vytváří přesnou, vysoce dynamickou 3D mapu obsahu spermie bez využití kontrastních látek,” uvedl profesor Shaked.
Vědci věří, že se jejich nová technologie osvědčí v praxi a povede ke zvýšení úspěšnosti umělého oplodnění, která se v poslední době příliš nezvyšovala.