Kdo by neznal takovou tradiční pochoutku jakou vlašský salát rozhodně je. Když už jsme ji neměli každý druhý den ke svačině s rohlíkem, tak se jistě objevila na svátečním stole jako součást šikovně nazdobeného silvestrovského chlebíčku. Všichni víme, že si vlašský salát můžeme koupit prakticky v každém krámě s potravinami. Ale není nadto, vyrobit si svůj vlastní o jehož čerstvosti a kvalitě použitých surovin víme vše.
Původní vlašák je z Itálie a skládal se z ryb
Prapůvod tradičního vlašského salátu sahá až do Itálie (Vlašsko nebo Vlachy je starý název pro Itálii). V Německu se taková obdoba salátu připravovala jako Ruský salát, který se zpravidla připravoval z telecí pečeně nebo z ryb (sardele, uzenky, mihule…). Při nedostatku surovin tyto ingredience nahradily masové odřezky. Tyto kousky masa se pak zalévaly majonézou.
Za dob Rakouska-Uherska byste kvalitní vlašský salát hledali v proslulém lahůdkářství “U Itala” vedeném italským obchodníkem Johannem Babpistem Chlumetzkym. Recept se rovněž objevil v kuchařce známé Magdaleny Dobromily Rettigové z roku 1831, kde v něm figuruje několik druhů ryb. V německém receptu od Marie Judith Rohrer jsou základem salátu vedle ryb i vařené brambory.
Poctivá československá norma
Celý recept je vytvořen na základě československé normy z roku 1976 vedené pod číslem 50142. Typický vlašský salát tak díky této normě chutnal všude stejně a nikdo nás nemohl překvapit surovinami nebo úpravou, kterou bychom nečekali.
Ingredience
- 500 g salátových brambor (varný typ A)
- 40 g celeru
- 60 mrkve
- 240 g šunkového salámu (nebo salám junior) – obojí vcelku
- 20 g hrášku
- 100 g kyselých okurek
- 200 g majonézy
- 1 lžíce hořčice
- 1 lžička worcesteru
- 3 lžičky octa
- 2 lžičky cukru (krystal nebo krupice)
- sůl
- pepř
Postup
Nejprve je třeba doměkka uvařit brambory, celer a mrkev. Všechny tyto tři nadrobno pokrájené ingredience smícháme dohromady společně se sterilovaným hráškem a se salámem, který jsme předtím pokrájeli na tenké nudličky. Dochutíme solí a pepřem. V další misce společně promícháme majonézu, hořčici, worcester, ocet a cukr. I tuto směs dochutíme trochou soli a pepře. Vše potom spojíme dohromady se směsí brambor, zeleniny a kořením a dáme vychladit. Hotový vlašský salát může posloužit nejen na chlebíčky, ale i jako příloha k řízkům na místo bramborového salátu.
Foto: Shutterstock, zdroj: toprecepty.cz, wikipedia.org