Andrea a Randy Missimerovi byli jedněmi z prvních pacientů, kteří úspěšně prošli umělým oplodněním pomocí nové metody, a to poté, co dva roky neúspěšně zápasili s neplodností. Pár už je ale v očekávání vysněného potomka, a to díky nové metodě IVF, která se jmenuje INVOCell.
Tato metoda byla schválena americkým Ústavem pro kontrolu potravin léčiv. INVOCell přitom přináší velmi zajímavé benefity: je levnější a coby inkubátor v průběhu oplodňování a rané fáze vývoje embrya využívá vlastní tělo ženy.
Mírnější stimulace
Celý proces začíná mírnou stimulací vaječníků, která vyžaduje průměrně menší množství nejrůznějších medikamentů než běžné IVF metody. Jakmile se podaří získat vajíčka, dojde k jejich spojení se spermií. Následně jsou přeneseny do speciálního zařízení INVOcell. To je pak implementováno do ženské vagíny, která funguje jako inkubátor. Po pěti dnech dochází k vyjmutí a transferu embrya do ženské dělohy.
Výhody této metody popisuje Michael Glassner z reprodukční kliniky Main Line Fertility v americké Philadelphii. “Typická pacientka na IVF musí pravidelně docházet na krevní a ultrazvukové kontroly, protože je jí podávána masivní medikace a je třeba monitorovat, zda ji její tělo zvládá. Díky INVOCell je možné použít méně léků, a tak stačí pouze dvě návštěvy. Mnoho žen také vítá lehčí formu hormonální stimulace.”
Metodu INVOcell používá ve Spojených státech amerických stále větší množství center asistované reprodukce. Podle Clarisy Gracie, která pracuje v centru Penn Medicine, nicméně přiznává, že pokud jde o úspěšnost, je INVOCell srovnatelné s tradičními způsoby IVF, a to jak co do šancí na otěhotnění, tak donošení a porodu zdravého dítěte.
Zvýšení dostupnosti léčby
Pacientky jako Andrea však novou metodu vítají. “Cítila jsem se být více součástí celého procesu. Je to jako bych se na tom podílela, namísto toho, že to na mě čeká pár dní v laboratoři,” říká Andrea. Vzhledem k tomu, že je celý proces levnější a pro ženu méně zatěžující, je vlastně stejná úspěšnost jako běžné IVF velmi dobrým výsledkem.
V České republice zatím reprodukční kliniky metodu INVOCell nenabízejí. Pokud však bude místními úřady schválena, není důvod k tomu, aby se v brzké době do nabídky nedostala. Je nicméně otázkou, zda cenový benefit bude u nás tak velký jako v případě USA, kde úspora činí až 40 %. Česko platí za zemi, kde umělé oplodnění už tak patří k nejlevnějším. Přesto by se ale i tak mělo dát uspořit na nákladech za léčbu a lékařské kontroly.
INVOCell se může stát prostředkem k vysněnému dítěti zejména pro páry, které už nemají nárok na úhradu umělého oplodnění z veřejného zdravotního pojištění.