Hnojení je při péči o rostliny jednou z důležitých součástí. Udělat chybu můžeme však hned několikrát – ať to je výběr nevhodného hnojiva nebo hnojení v nevhodnou dobu. Obojí může rostlinu nenávratně poškodit, proto je dobré vědět, jak se těchto chyb vyvarovat.
Jaké máme druhy hnojiv?
Hnojiva můžeme používat organická, organicko-minerální nebo minerální. První se se skládá z látek rostlinného nebo živočišného původu a živiny se zde uvolňují pomalu. Organická hnojiva s přídavkem minerální složky se vyznačují rychlým a zároveň dlouhodobým účinkem. Minerální hnojiva jsou pak směsí minerálů a solí. Působí rychle a jsou vhodné pro půdu s nedostatkem živin nebo pro rostliny, které jsou na živiny náročné. Při jejich dlouhodobém používání však dochází k zatěžování půdy.
Hnojit by se mělo od jara do poloviny srpna, kdy trvá období růstu. Aplikace je vhodná brzy ráno nebo večer. Granulovaná hnojiva aplikujeme před deštěm.
Kdy je správná doba na hnojení?
Všeobecně se doporučuje, že by se sazenice neměly přihnojovat dříve než za dva týdny po přesazení. Kořenový systém čerstvě přesazené rostlinky je manipulací poškozený a je potřeba mu dopřát čas na regeneraci. Použitím hnojiva byste kořínky mohli dokonce spálit. V případě přírodních hnojiv, která nejsou tolik agresivní by k poškození dojít nemuselo – nicméně, kořeny by nedokázaly vstřebat všechny živiny.
Foto: Shutterstock
Hnojení mladých rostlinek
A jak je to s hnojením ještě nepřesazených rostlinek? Nehnojíme je dříve než se na nich objeví několik pravých lístků. Takové jsou zpravidla 7 cm vysoké. Ale správná výška rostlinky pro hnojení se liší dle druhu. Proto je lepší řídit se již zmíněným počtem lístků. Hnojení pak opakujte každé dva až tři týdny.
Jak poznat přehnojení?
Pokud jsme to s hnojením přehnali, poznáme to na vzhledu rostliny. Přehnojení se projevuje hnědými skvrnami nebo žloutnutím listů. V nejhorším případě rostlina uschne.
Foto: Shutterstock, zdroj: zcjh.cz, Gardeningknowhow