Faktor mužské plodnosti se často podceňuje, případně je brán jako samozřejmý. Tak tomu ale vůbec není. Stejně jako se s neplodností potýkají ženy, týká se to i mužských reprodukčních orgánů. Dnes už jsou si odborníci prakticky jistí tím, že v případě neplodných párů se na neúspěchu podílejí obě pohlaví přibližně z poloviny, tedy vyrovnaně.
To ale neznamená, že mužskou plodnost není možné zlepšit. Jednou z nejspolehlivějších cest je ta, která zahrnuje správně volenou stravu. Ať už se snažíte o těhotenství přirozenou nebo umělou cestou, rozhodně stojí za to pečlivě sledovat, co jíte.
Neplodnost páru je obvykle diagnostikována tehdy, když se dvojice neúspěšně snaží o přirozené oplodnění dva roky. To je poměrně dlouhá doba, za kterou toho lze docela dost vyzkoušet. Páry ale většinou dorazí do reprodukčních klinik dříve. Přestože se zde muž dočká svého spermiogramu, obvykle se ani špatné výsledky nějak zvlášť neřeší a rovnou je naordinováno IVF, případně podpůrné ICSI.
Čtěte také: Spermiogram – nenáročné a velmi plodné vyšetření
V řadě případů nakonec stejně nezbude jiná cesta, to je pravda. Ale umělé oplodnění často podstupují i páry, kterým by se dalo pomoci jinak. Například podpořit přirozenou tvorbu spermií u muže. To pak znamená, že žena nemusí podstupovat náročné cykly asistované reprodukce (na úspěšné těhotenství jsou navíc v průměru zapotřebí tři pokusy).
Pokud vás nějak zvlášť netlačí čas, například proto, že věk ženy v páru se blíží kritické hranici 40 let, není od věci se před umělým oplodněním pokusit o vylepšení spermiogramu. Co možná nejlepší spermie se ale hodí i při případném IVF.
Zdraví spermií je pro úspěšné oplodnění, ale také zdárně zakončené těhotenství zásadní. Jde o počet, kvalitu, morfologii a DNA. Pokud dojde například k oplodnění spermií špatné kvality, nemusí se embryo uchytit, případně dojde k potratu v rané fázi těhotenství.
Čtěte také: Mužská neplodnost
Zdraví spermií je přitom úzce spojeno s životním stylem mužů a jejich stravováním. To znamená, že muži mohou jít úspěchu naproti. A to často jen tím, že omezí své zlozvyky, jako je kouření, nadměrná konzumace alkoholu nebo obliba v rychlém občerstvení.
Vitamín B
Kyselina listová je poměrně úzce spojena s množstvím spermií v ejakulátu. Bylo zjištěno, že její nízká hladina může také ovlivnit DNA spermie. Mezi její zdroje patří zelená zelenina, luštěniny, citrusy, droždí, drůbež nebo vepřové maso.
Vitamín B6 se podílí na procesu tvorby testosteronu. Získat ho můžete také z celozrnného pečiva, hub, pšeničného klíčku a melasy.
Vitamín B12 může pomoct se zvýšením počtu spermií. Najdete ho ve vejcích, játrech, sýru a rybách.
Vitamín C
Nízká hladina vitamínu C bývá spojována s nižší kvalitou spermií a poškozením jejich DNA. V dostatečné míře ho obsahují citrusy, jablka, mrkev, lesní plody, mango, meloun a další ovoce či zelenina.
Vitamín E
Vitamín E je antioxidantem, což znamená, že bojuje proti škodám způsobeným volnými radikály (atomy v těle poškozující buňky, bílkoviny a DNA). Poslední výzkumy ukazují, že jejich působení je spojeno také s nízkým počtem spermií.
Dobrým zdrojem vitamínu E je vaječný žloutek, avokádo, ořechy, semínka, zelená zelenina a nerafinované oleje.
Vitamín D
Vitamín nemusí být vždy vitamínem. Právě to platí pro takzvaný vitamín D, který je ve skutečnosti hormonem. A je velmi úzce spojen s produkcí spermií a jejich vývojem.
Nejvíce vitamínu D získáme ze slunečního záření. Proto jeho nedostatek nejčastěji pociťujeme na podzim a v zimě.
Mezi zdroje vitamínu D patří vejce, tučné ryby a plnotučné mléčné produkty.
Zinek
Tato výživná látka se ve spermiích nachází ve velké míře. Pokud tělo trpí nedostatkem zinku, obvykle se to projeví také nízkým testosteronem a malým počtem spermií. Každá ejakulace vede ke ztrátě určitého množství zinku, a tak je třeba pravidelně doplňovat.
Zinek najdete v celozrnném pečivu, veškerém ovoci a zelenině, ořeších, drůbeži, měkkýších nebo vnitřnostech.
Selen
Nízká hladina selenu vede nejčastěji ke špatné pohyblivosti spermií. Selen je potřebný k tomu, aby se ve varlatech zformovaly zdravé a plodné spermie. Proto jezte ořechy, celozrnné pečivo nebo játra.
L’arginine
L’arginine nacházíme v hlavičkách spermií. Z jídla ho můžete získat z ořechů, ovsa, hnědé rýže, kuřete a přírodních plnotučných mléčných výrobků.
L’carnitine
L’carnitine podporuje počet a motilitu spermií. Nejlépe ho načerpáte z červeného masa v bio kvalitě (ale zase to s ním nepřehánějte), zvěřiny, drůbeže a plnotučných mléčných výrobků.
A co doplňky stravy?
Pravdou je, že vše, co jsme zde zmínili a co pomáhá lepšímu spermiogramu, můžete teoreticky získat také prostřednictvím nejrůznějších doplňků stravy. Ale jak už název těchto výrobků napovídá, jde pouze o doplňky. Těžko můžeme doufat v to, že pokud si nakoupíme pilulky všeho možného, automaticky to pomůže. Jistě, k nějakému zlepšení dojít může, ale pro maximalizaci efektu je zapotřebí se vyváženě stravovat.
V případě doplňků stravy závisí také na kvalitě. Na první pohled se mohou jednotlivé přípravky lišit pouze cenou, ale může se stát, že ty levnější obsahují látky, které lidské tělo není schopno tak dobře absorbovat a využít.
Foto: Freepik