Pokud si v obchodě vybíráte česnek zejména podle jeho typické vůně, jdete na to špatně. A čím víc takový česnek voní, tím lépe bude, když jej v obchodě necháte. Česnek, který vám vydrží ještě dlouho po nákupu, totiž nemá vonět vůbec.
Silné aroma prozrazuje poškození
Česnek je oblíbenou surovinou jak pro studenou, tak i teplou kuchyni. Nejen, že našim pokrmům dodá patřičnou říznou chuť, ale rovněž má řadu pozitivních účinů pro naše zdraví. Česnek je totiž ceněný pro své protizánětlivé a antibakteriální účinky a pomáhá tělu odbourávat toxické látky.
Tajemství vůně spočívá v látce zvané allicin, která se uvolňuje v případě, kdy je palice česneku jakkoliv mechanicky poškozena. Proto také cítíme charakteristické aroma vždy, když s česnekem pracujeme – a to ať už jej sekáme nebo lisujeme. Dochází přitom k uvolňování enzymů, které přeměňují obsažený alliin na allicin. Pokud má česnek již v obchodě pronikavou vůni, naznačuje to jeho poškození a takový se nám po přinesení domů bude rychle kazit.
Foto: Shutterstock
S chutí česneku si můžeme pohrát
Chuť a vůni česneku v jídle můžeme snadno ovlivnit. V případě, že chceme česnek zvýraznit, je potřeba jej nasekat nebo rozmačkat. Při vaření ho do pokrmu přidáváme až ke konci, ideálně prolisovaný. Pro jemnou chuť necháváme stroužky vcelku nebo používáme česnek marinovaný. Také je třeba dát pozor na klíčky, které mají za následek intenzivnější aroma a hořkou chuť.
Bylinky i káva nás zbaví nepříjemného odéru
A jak se zbavit zápachu česneku z úst? Odborníci radí sežvýkat dvě až tři kávová zrnka nebo rovnou vypít šálek silné kávy. S eliminací zápachu může pomoci i vypití sklenice mléka, čímž se účinně zbavíme i zápachu z cibule. Stejného efektu dosáhneme žvýkáním celerové nebo petrželové nati, lístků libečku či máty.
Foto: Shutterstock, zdroj: apetitonline.cz, dumazahrada.cz