Dle historických pramenů čaj v Číně popíjeli už od roku 2700 př.n.l., ovšem pouze jako medicínu. Běžným nápojem se čaj stal až v průběhu 3. století našeho letopočtu. Čaj během všech těch tisíciletí procházel a prochází drobnými obměnami a inovacemi, i když základ zůstává stejný. Uvařit listy bylin v horké vodě.
Sůl v čaji? To snad ne!
Jistě se každému z nás alespoň jednou v životě povedlo, že do čaje místo cukru nasypal sůl. To ale bylo omylem. Nicméně čínské rukopisy z 8. století přímo doporučují trochu soli do šálku čaje přidat. Má to jednoduchý důvod, který nyní, po uskutečněném výzkumu profesorky Michelle Francl můžeme vysvětlit i chemicky. Sůl způsobuje oslabení receptorů, které vnímají hořkou chuť. Proto nám čaj, do kterého jsme nasypali trošku soli, nebude připadat tak hořký. Lidé se bojí, že když si čaj mírně osolí, pocítí slanou chuť, ale není třeba se bát, sůl nefunguje stejně jako cukr.
Foto: Shutterstock
Reakce na převratné doporučení
Velkou Británii jakožto zemi milovníků čaje se zmínka o přidání soli do čaje v knize velmi hluboce dotkla. Dokonce se k celé situaci muselo vyjádřit velvyslanectví Spojených států. Přitom v jihovýchodní Asii je malá špetka soli v konvici čajem normou. Sůl je i dodnes základem pro přípravu některých čajů také v Tibetu.
Další rady vědkyně ohledně přípravy čaje
- Pijte čaje sypané, ne ze sáčku.
- Když přidáte trochu citronové šťávy, odstraníte „nečistoty“ na povrchu nápoje.
- Vodu na čaj neohřívejte v mikrovlnné troubě. Na hladině čaje se pak tvoří pěna, která obsahuje antioxidanty a další sloučeniny.
Foto: Shutterstock, zdroj: bbc.com, cbsnews.com, britannica, Recipes.timesofindia