V Čechách štěnice, za velkou louží švábi. Nic, co bychom milovali, a rozhodně nic, co bychom si přáli mít doma. Občas nám však život nadělí i situace, které nevítáme, nicméně musíme se s nimi vypořádat. Jak připravit svůj byt na zásah pozvaného deratizátora?
Textil a lůžkoviny
Vykliďte všechno oblečení a textil ze skříní a komod. Všechny látky včetně povlečení, záclon, závěsů, polštářů, peřin a dek musíte uzavřít do neprodyšných plastových pytlů. Vše je potřeba vyprat buď na 60 °C nebo vložit minimálně na půl hodiny do sušičky na 40 °C a více. Praní nelze vynechat a musí být provedeno správně.
Osobní věci a hračky
Vykliďte všechny věci ze skříní, stolů a dalších úložných prostor. Věci, které se nedají vyprat (knihy, hračky, osobní věci), důkladně prohlédneme a pokud nejeví známky štěnic, uzavřeme je do neprodyšného plastového pytle.
Nábytek a podlahy
Podlahy důkladně vyluxujeme. Sáček z vysavače neprodyšně uzavřeme a ihned jej odneseme do popelnice. S nábytkem a dalšími většími věcmi nepohybujeme, štěnice by se tak mohly dostat i do dalších částí bytu nebo objektu.
Foto: Shutterstock
Evakuace
Všichni lidé i domácí mazlíčci (kromě rybiček, ty mohou zůstat, ale akvárium zakryjeme a vypneme vzduchový filtr) musí vyklidit byt a vrátit se nejdříve 4 hodiny po zásahu, zvířata raději 8 hodin po zásahu.
Zásah deratizátora
Pravděpodobně dojde k postřiku postele, matrací, pohovky, nočních stolků, skříní, stolů, židlí, komod, dřevěného obložení, podlahových lišt, obrazů a elektrické instalace. Proto je třeba zpřístupnit deratizační firmě všechny zásuvky.
Jak se chovat po postřiku?
Nejméně týden byste neměli vytírat, protože tím snižujete účinnost postřiku. Víc než vhodné je aplikovat po 10 – 14 dnech druhý postřik. Snažte se omezit návštěvy a nevynášet z bytu a nedonášet do bytu žádné nové předměty.
Foto: Shutterstock, zdroj: deratiz.cz, deratizace-jatep.cz