Z jednoho kuřete udělejte čtyři jídla. Ušetříte a pochutnáte si

Každá zručná hospodyně ví, že z jednoho kuřete snadno připraví širokou škálu pokrmů, a to s maximálním využitím všech částí, včetně kostí. Naporcování navíc vyjde o něco levněji, než když si kupujete každou část kuřete zvlášť.

Kosti a křídla na vývar

Z každého kuřete získáte pár prsíček, křídel a stehen. Zbylé kosti a skelet můžete využít k přípravě vývaru, který poslouží jako základ pro omáčky, dušené pokrmy nebo polévku. Mezi kosti můžete „odhodit“ i křidýlka. Pravdou je, že z jednoho páru křidýlek žádný plnohodnotný pokrm nevytvoříte. Můžete si je však přikoupit samostatně (na večeři pro dva vám postačí osm kousků).

Jedno celé kuře budete mít na několik večeří pro dva. Pro čtyřčlennou rodinu přikupte ještě jeden kus drůbeže navíc.

Pořádně umyjte nůž i prkénko, kuře nemyjte vůbec

V první řadě dbejte při porcování kuřete na hygienu. Před i po manipulaci s ním si důkladně umyjte ruce. Stejně tak omývejte náčiní, které jste při porcování používali. K dispozici byste měli mít krájecí prkénko, které je určeno výhradně pro zpracování syrového masa a nic jiného. V případě, že takovou možnost nemáte, vyčistěte prkénko saponátem hned poté, co na něm dokrájíte maso. Těmito opatřeními se vyhnete kontaminaci ostatních potravin bakteriemi z masa.

I když už vám to mnohokrát někdo doporučil, nikdy nemyjte maso pod tekoucí vodou. Vinou toho se vám bakterie z masa rozptýlí po celé pracovní desce. Nežádoucí mikroby spolehlivě zlikviduje vysoká teplota.

Kuře pro studené i teplé pokrmy

Zatímco kuřecí stehna se běžně připravují zpravidla pečená a doplněná přílohou, kuřecí prsa nabízejí i varianty v podobě studených pokrmů jako jsou saláty nebo sendviče. V případě, že jsou kuřecí prsa po upečení trochu vysušená, vše se dá zachránit jejich použitím v těstovinách s hustou omáčkou nebo v rizotu, kde se tento „nedostatek“ ztratí.

Pečené kuře s přílohou

Abyste si ušetřili práci, můžete všechny části kuřete upéci dohromady a prsíčka pak uložit pro zpracování na další dny. Tato je třeba dát do uzavřené nádoby (popřípadě do neprodyšného obalu) a nechat v chladničce, kde vám vydrží 3 až 4 dny.

Před přípravou si předehřejte troubu na 220 °C. Poté si omyjte a pokrájejte zeleninu na přílohu. Zkuste třeba kombinaci brambor, pórku, mrkve a celeru. Nebojte se zakomponovat i méně obvyklou zeleninu, jako například dýni nebo tykev. To vše rozložte na dno pekáče a osolte. Ze všech stran osolte opepřete maso. Pro zajímavější chuť přidejte provensálské bylinky. Takto okořeněné maso položte na zeleninu, poklaďte na něj kousky másla a vše podlijte hrnkem vody. Po vložení pekáče stáhněte teplotu v troubě na 180 °C a pečte zhruba hodinu s občasným podléváním vodou.

Foto: Shutterstock

Poctivý vývar téměř bez práce

Ingredience:

  • 4 l vody
  • 2 kg kuřecích křídel, skeletu a drůbků (játra, srdce, žaludek)
  • 300 g zeleniny (cibule, česnek, mrkev, celer, petržel)

Postup:

Skelet, křídla i drůbky dáme do hrnce se studenou vodou. Pamatujte, že voda by neměla dosáhnout bodu varu. Ideální teplota pro přípravu vývaru je něco kolem 90 °C. Po hodině vaření vyčistíme povrch od vysrážených bílkovin, které nám zde vytvořily nevábně vypadající pěnu. Jedná se však pouze o kosmetickou vadu a vývaru nijak nevadí. Po dalších šedesáti minutách přidáme očištěnou zeleninu a vaříme ještě hodinu. Po třech hodinách vaření je vývar hotov, ale pro bohatší chuť můžete vaření protáhnout až na šest hodin. Při delším vaření se z kostí a kůže uvolní více kolagenu, díky čemuž bude vývar po zchladnutí hezky želírovat.

Poté vývar scedíme a rozlijeme do menších nádob (ideálně o objemu 0,5 l). Uložený v lednici nám pak vydrží až 4 dny. Pokud si jej chceme uchovat déle, uložme ho raději do mrazáku, kde vydrží celé týdny (při hlubokém zmrazení na -18 °C i několik měsíců).

Foto: Shutterstock, zdroj: Apetitonline, Prozeny, Recepty.cuketka