Ceny potravin neustále rostou, a proto je dobré znát pár triků, jak i přes to všechno na jídle ušetřit, aniž byste se museli nějak omezovat nebo jíst suroviny nevalné jakosti.
Tuny potravin se vyhazují
První pravidlo je neplýtvat. Častým nešvarem domácností je to, že nemalý podíl zakoupených potravin pravidelné končí v odpadkovém koši. Jedním z kroků, jak toto co nejvíce eliminovat je, že si budete plánovat jídelníček dopředu a koupíte jen to, co doopravdy potřebujete.
Pravidlo dvě spočívá v přípravě domácí stravy. Vařit si z čerstvých surovin bylo vždy levnější, než nákup hotových jídel nebo polotovarů. Nejvíce se vyplatí dané suroviny pořizovat v jejich „základní“ formě. Například obyčejné suché fazole pořídíte rozhodně laciněji než ty nakládané v konzervě. S finančním rozpočtem každé rodiny dokáže zamávat i obyčejná návštěva restaurace.
Nákupní seznam je základ
Před každým nákupem si udělejte seznam, abyste při bloudění mezi regály nevzali něco „navíc“. Stejně tak to platí, pokud nakupujete hladoví.
Ještě nezapomeňte zkontrolovat aktuální zásoby v lednici, mrazáku a ve spíži. Určitě tam najdete spoustu „zapomenutých“ surovin, ze kterých se dá připravit plnohodnotné jídlo pro celou rodinu. Na připravovaném nákupním seznamu se tak jistě ocitne o něco méně věcí, než by bylo před revizí zásob.
Foto: Shutterstock
Na akčních slevách ve skutečnosti ušetřit nemusíte
Nejdůležitější zásada je také nenechat se oblbnout akcemi. Slevové akce ponoukají k impulzivnímu nakupování. Po výrobku chcete sáhnout, protože je za tak výhodnou cenu a jen po omezenou dobu. Ještě než po takovém „akčním“ zboží sáhnete, je třeba si říct, zda tu danou potravinu opravdu potřebujete. Často se také děje, že se sleva projeví až při nákupu určitého množství, které však nemusíte stihnout spotřebovat – zejména pokud se jedná o čerstvou zeleninu nebo ovoce.
Co se týká cenovek, je lepší se řídit přepočtenou cenou za kilogram nebo litr. Jen tady zjistíte, zda doopravdy šetříte nebo ne.
Foto: Shutterstock, zdroj: zatracenedobrerady, apetitonline