Těhotenství je velkým krokem pro partnerský život a patří mezi ty, které je často obtížné udělat. Mnoho párů se připravuje dlouhé měsíce před pokusem otěhotnět a snaží se maximálně zvýšit své šance na úspěch. Přesto většinou přehlédnou jeden důležitý faktor, který jejich šance může významně zvýšit nebo snížit. Jde o roli dentálního zdraví, kterou hraje v plodnosti.
Je doloženým faktem, že některé problémy v dutině ústní, zejména potom nemoci týkající se dásní, mohou skutečně snížit šanci na otěhotnění, a to jak ze strany ženy, tak muže.
Nemoc dásní je obvykle bakteriální infekcí, která způsobuje zánět této tkáně. Mezi první příznaky patří obvykle červené a nateklé dásně, které krvácí, když si čistíte zuby. Pokud nedojde ke včasné léčbě, může nemoc dále postupovat, což vede k ústupu dásní a případné ztrátě zubů. Pak už mluvíme o paradontóze.
Zánět dásní je obvykle způsobem nedostatečnou ústní hygienou, ale podílejí se na něm také další faktory jako hormony, zvyky, nemoci a pochopitelně genetika.
Zánět dásní a jeho vliv na plodnost
Zánět dásní, ale také další problémy s ústním zdravím, mají přímý dopad na plodnost partnera i partnerky. Studie prokázaly, že lidem s touto diagnózou trvá otěhotnět v průměru déle než těm, kdo mají zuby a dásně v pořádku. Párům, ve kterých se se jeden z partnerů potýká s tímto problémem, se snažení v průměru prodloužilo o 2 měsíce. Průměrná doba pro početí zdravých párů činila 5 měsíců a v případě těch se zánětem dásní se prodloužila na více než 7 měsíců.
Pokud jde o muže, zánět dásní má v jejich případě přímou souvislost s nižším množstvím spermií, které je možné pozorovat na spermiogramu. V důsledku toho je oplodnění partnerky obtížnější a úměrně zvyšuje dobu, která je k němu potřebná.
Nejde ale jen o schopnost otěhotnět. Bylo prokázáno, že zánět dásní způsobuje také komplikace v samotném těhotenství. Je spojován například s předčasnými porody.
Jak se zánětu dásní vyhnout?
Nemluvíme tu o nějaké závažné chorobě. Zánětu dásní se lze poměrně jednoduše vyhnout, a tak zvýšit své šance na početí, respektive bezproblémové těhotenství.
Základem je dodržovat rutinní péči o zuby a čistit je dvakrát denně. Důležité je také používat zubní nit a jednou denně si ústa vypláchnout ústní vodou.
Pokud se snažíte otěhotnět, není od věci naplánovat návštěvu zubaře pro partnera i partnerku. Ten pomůže určit, zda náhodou nemáte nějaké už existující problémy a poradí vám, jak si správně čistit zuby a starat se o dásně.
V některých případech se zánět dásní může objevit i tehdy, pokud se o zuby staráte příkladně. Ve většině případů za to může genetika. Návštěva zubaře to nicméně může odhalit včas a následně nastavit odpovídající léčbu.
Kromě toho, že kouření samo o sobě snižuje plodnost, vede také k častější tvorbě zánětů dásní. Proto se párům doporučuje, aby při snaze o miminko s kouřením přestaly.
Foto: Freepik