Láďa Hruška se svým Rodinným stříbrem na talíři opět zabodoval. Prostě české recepty pro české lidi. Vyzkoušejte špekáčkový tatarák, nebudete litovat.
Tatarák ze špekáčků
- 3 špekáčky (alespoň 80 % masa)
- 3 lžičky kečupu
- 1 lžíce hořčice
- feferonky
- ½ lžičky pepře
- 2 lžičky worcestereovy omáčky
- 2 lžičky sladké papriky
- cibule
- česnek
Špekáčky nastrouháme na struhadle nebo pomeleme v mlýnku na maso. Do této směsi přidáme kečup a hořčici. Kdo má chuť na něco ostřejšího, přihodí ještě feferonky, pepř a worcesterovu omáčku. Na závěr přimícháme rozmixovanou cibuli a česnek. Celou hmotu naposledy důkladně promícháme a mažeme na tousty. Z jednoho špekáčku vyrobíme tatarák na zhruba 3 tousty.
Pravý hovězí tatarák
Pokud vám recept na špekáčkový tatarák přinesl slinu na ten pravý, hovězí, klidně si připravte i ten.
- 300 g hovězí svíčkové
- 2 lžíce kečupu
- pár kapek worcesteru
- 1 lžička hořčice
- 1 lžička tekutého chilli
- 1 lžíce oleje
- 1 jemně nakrájená cibule
- česnek
- 1 žloutek
- sůl a mletý pepř
Maso nameleme nebo naškrábeme špičkou nože najemno. Cibuli nakrájíme nadrobno, česnek prolisujeme nebo utřeme. Všechny ingredience dohromady smícháme a vymícháme dvěma vidličkami. Tatarák necháme uležet v lednici a mažeme na opečené topinky, které můžeme ještě dochutit česnekem.
Foto: Shutterstock
Kde se vzal tatarák?
Ač legenda praví, že tatarák vznikl vlastně náhodou, když se Attilovi muži vraceli z válečného tažení s kousky hovězího masa schovanými pod sedly, které se naklepáváním a potem koní přeměnilo v prvotřídní delikatesu, méně populární, leč pravdivější verze bude trošku jiná. Tatarák prokazatelně podávali od počátku 20. století, a to v Paříži. Na menu figuroval jako americký steak. Protože se servíroval s tatarskou omáčkou, změnil se jeho název na tatarský biftek.
Foto: Shutterstock, zdroj: Receptyhrusky, Toprecepty, Angusfarm, Prima