Těhotenství je velmi komplikovaná věc, jakkoliv si to dnes lidé příliš nepřipouštějí. Někomu se zadaří napoprvé, mnohdy aniž by o to vůbec usiloval, jiný pár se ale může trápit celé roky. Nemusí se mu dařit počít vůbec, případně zažívá opakované potraty v počátečních fázích těhotenství.
Navzdory zažitým představám není ani umělé oplodnění jistotou. Výjimkou není vícero neúspěšných pokusů za sebou. Ostatně, celosvětově se udává úspěšnost IVF v průměru 25 %.
Vědci teď vytvořili matematický model, který by měl pomoci vysvětlit, proč tolik těhotenství a pokusů o umělé oplodnění selhává. Studie, která by měla přispět ke zlepšení plodnosti, byla zveřejněna v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
Matematický model pomůže při IVF
Chyby, které vznikají při dělení ženských buněk, mají za následek vznik vajíček s abnormálním počtem chromozomů (příliš mnoho, nebo naopak příliš málo). Tento jev je lékaři dáván do souvislosti s opakovaným potratem a neúspěchy umělého oplodnění (IVF). Způsobovat může také další problémy, jako je například Downův syndrom.
„Naše studie demonstruje, že v budoucnu může být matematický model účinným nástrojem pro predikci výsledků oplodnění u pacientů podstupujících IVF a může tak sloužit i jako základ pro zvažování alternativních možností při plánování rodiny, jako je adopce,“ uvádí autor studie Jinchuan Xing.
Ztráta těhotenství je velmi častý jev a objevuje se téměř u 20 % klinicky potvrzených případů těhotenství. Hlavní příčinou předčasného potratu je aneuploidie, kdy má vajíčko nesprávný počet chromozomů a je to také hlavní příčina neúspěšných pokusů při IVF. Převážná většina vajíček s chromozomálními vadami je spojena se vznikem chyb při dělení ženských buněk. Tento problém se s věkem žen prohlubuje. Vzhledem k tomu, že průměrný věk žen snažících se o miminko v rozvinutých zemích roste, je zásadní správné pochopení skutečnosti, proč k tomuto jevu dochází.
Identifikace neznámých chyb
„Takové základní znalosti jsou předpokladem, aby připravily pevné základy pro budoucí diagnostické a terapeutické inovace vedoucí ke zlepšení lidské plodnosti,“ říká studie.
Vědci vyvinuli matematický model popisující všechny možné abnormality v počtu chromozomů vzniklých chybami při buněčném dělení. Na základě výzkumu 11 157 lidských embryích v rané fázi (blastocysty) model odhalil dříve neznámé vzorce chyb, které mohly způsobit neúspěch při in vitro fertilizaci, případně pozdější potrat.
Tento model lze použít při IVF k identifikaci pacientů, u kterých byl zaznamenán vysoký počet abnormálních embryí. Je to také mocný nástroj pro pochopení toho, proč vznikají abnormální počty chromozomů při dělení buněk a pro předvídání úspěchu IVF cyklu.
Model by mohl poskytnout klinickým lékařům návod ohledně očekávaného počtu cyklů IVF potřebných k úspěšnému oplodnění pacientky. Modelový rámec lze také rozšířit a přizpůsobit tak, aby zvládl předvídat další procesy, jako jsou například chyby spermií.
Foto: Freepik