Půst pro nikoho jistě není nic nového. Někdo chce postěním dosáhnout snížení hmotnosti, někdo usiluje o detox organismu. Poslední dobou je stále více populární forma půstu známá jako 16:8, což propagují zejména celebrity. Mezi ně patří například Jennifer Aniston nebo Monika Absolonová. Bohužel ale není tento styl stravování vhodný pro každého. Navíc si tímto můžete i uškodit.
Jezení obden nebo v časových oknech
U přerušovaného půstu existuje vícero variant. Liší se složením stravy i délkou přestávek mezi jednotlivými jídly. Pro příklad můžeme uvést půst 5:2, který spočívá v tom, že se pět dní po sobě stravujeme tak, jak jsme zvyklí. Poté následují dva dny, kdy nepřijímáme téměř žádné kalorie. Pak je tu třeba půst střídavý, kdy se jí obden.
V úvodu zmíněný půst 16:8 znamená příjem potravy po dobu osmi hodin. V šestnácti dalších hodinách se nejí nic. I přes to, že má tento styl přerušovaného půstu své příznivce, může pro naše zdraví znamenat celou řadu rizik.
Přetížená játra i neplodnost
Nevhodně nastavený půst může mít za následek poškození celé řady důležitých orgánů. V první řadě trpí játra. Ta jsou přetěžována, protože absolvují náročný proces přeměny tukových zásob na energii nezbytnou pro zajištění tělesných funkcí.
Při půstu také hrozí, že se připravíme o spoustu důležitých živin, což negativně ovlivňuje srdce a mozek. V případě srdce zvyšujeme riziko kardiovaskulárních chorob, co se mozku týče, mohou nastat poruchy soustředění nebo potíže s pamětí. Narušené je také fungování hormonů, k čemuž jsou náchylnější zejména ženy. Takto rozhozené hormony se projeví nepravidelnou menstruací nebo problémy s plodností.
Pro koho platí zákaz půstu?
Byť by se jednalo i o jednodenní půst, určité skupiny osob, by se mu měly vyhnout. Na prvním místě jsou rozhodně děti a těhotné a kojící ženy. Půst není doporučován ani dospívajícím a starším osobám. Pokud trpíte cukrovkou 1. typu, máte nemocná játra či ledviny, i vám by dobrovolné zřeknutí se jídla spíše uškodilo, než pomohlo.
Je důležité, aby se každý, kdo zvažuje přerušovaný půst, poradil se svým lékařem nebo odborníkem na výživu, a to zejména pokud má nějaké zdravotní problémy nebo užívá léky. Důležité je také dbát na vyváženou stravu a dostatečný příjem tekutin.
Foto: Shutterstock, zdroj: Prostreno, nzip, SBSNews