Zima přímo láká k testování nových nebo také těch úplně starých, pravých, poctivých receptů. Zkuste bramborové lokše a nebudete litovat. Na své si přijdou milovníci jak sladkého, tak slaného. S chutí do toho, půl lokše hotovo.
Kde se vzaly bramborové lokše?
Lokše neboli také laty, přesňáky, šumpále nebo patenty jsou bramborové placky pocházející ze Slovenska a jižní Moravy. Podávaly a podávají se jako příloha hlavně k podzimním a tučným jídlům. Na Slovensku jsou nejoblíbenější se sádlem, případně plněné kysaným zelím nebo mletým masem. Morava se specializuje na sladkou variantu s mákem a cukrem. Je mi jasné, že hoříte nedočkavostí, jak si i vy můžete populární staročeské jídlo připravit ve své vybavené kuchyni 21. století. Jdeme na to.
Co budeme na lokše potřebovat?
- 540 g vařených brambor
- 200 g hladké mouky
- 1 lžička soli
Příprava legendárních lokší
Brambory si uvaříme den dopředu. V den D je oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle a do mísy k nim přidáme mouku a necelou lžičku soli. Řádně promícháme a vypracujeme těsto. Z těsta uděláme váleček, který nakrájíme na 8 dílků. Z každého dílu vyválíme tenkou placku. Tu pečeme z obou stran na suché pánvi, jednu po druhé.
Pár tipů pro začátečníky
- Pánev bude nejlepší robustní a litinová. Něco, na čem se vám lokše nasucho nepřipálí. Předkové je smažili na kamnech.
- Když tvoříte placky, můžete použít pomoučněný vál, půjde vám to lépe.
- Pokud děláte lokše poprvé, zvolte menší průměr placek, je to jednodušší.
- Lokše můžete zamrazit. Rozmražené chutnají docela dobře.
Lokše nasladko
Hotové lokše potřeme máslem a posypeme cukrem. Tradičně se plnily také mletým mákem (s kapkou rumu a špetkou skořice) nebo povidly.
Lokše naslano
Hotové lokše pomastíme sádlem a složíme do trojúhelníčků. Podáváme k pečené huse nebo kachně. Kdo si troufne, může lokše naplnit opečenými husými játry, brynzou nebo zbytkem pečeného masa a lžící dušeného zelí.
Foto: Shutterstock, zdroj: Apetitonline, TopRecepty, Regiony.rozhlas