Hnědou omáčku znají všichni především ze školních jídelen, ale také z typických českých jídel, které se běžně podávají v restauracích. Víte ale, že může být vlastně opravdu lahodná?
Víte, co je UHO?
Univerzální hnědá omáčka (UHO) je postrachem každého gurmána. Pokud si ale dáte práci a strávíte v kuchyni více času, můžete připravit opravdu poctivou a výbornou omáčku podobné barvy, která však chuťově s UHO nemá nic společného.
Jak připravit poctivou hnědou omáčku
Hnědá omáčka je v podstatě masová omáčka, jejíž barva vzniká díky cibuli, která se velmi pomalu restuje. Někdy svou barvu získává také z přidané kořenové zeleniny. Cibulí rozhodně nešetřete. Když cibule zezlátne, přidá se k ní maso, které se prudce opeče a potom pomalu dusí za občasného podlévání. Tak vám vznikne omáčka hnědé barvy, která se zahustí a rozředí nejlépe hovězím vývarem. Tím získá tu správnou masovou chuť. Dále se přidává koření a jiné suroviny, jako je třeba slanina nebo hořčice.
U jakých jídel je hnědá omáčka nepostradatelná
Hnědou masovou omáčku musíte připravit, pokud chcete podávat českou klasiku v podobě španělského ptáčka. Kdo by odolal závitkům z hovězí roštěné plněným slaninou, okurkou, vajíčkem a kousky klobásy? Právě tyto závitky s rýží nebo knedlíkem skvěle doplňuje hnědá omáčka. Také znojemská omáčka je tvořena touto hnědou omáčkou, akorát se do ní přidají kyselé okurky nakrájené nadrobno. Skvěle se k ní hodí houskový knedlík. A do třetice je to například štěpánská hovězí pečeně, která je typická vařenými vajíčky, které se položí na plátek hovězího prošpikovaného špekem. Celému pokrmu i tady vévodí hnědá omáčka.
Že se vám sbíhají sliny? Pokud jste si dosud na vaření těchto jídel netroufli, směle se do toho pusťte. Poctivá hnědá omáčka není složitá na přípravu, jen vyžaduje trochu více času.
Foto: Shutterstock, zdroj: Apetitonline, Womanonly