Nová studie, kterou provedli vědci Northwestern University, přináší nepříliš povzbuzující závěry pro těhotné ženy. Pokud dosud panoval předpoklad, že průběh onemocnění u těhotných není nikterak zvlášť závažný a nemoc Covid-19 neovlivňuje plod v děloze, teď je pravděpodobně na čase tento přístup přehodnotit a připsat další riziko na už tak dlouhý seznam komplikací s koronavirem spojených.
Špatné zkušenosti s koronaviry u těhotných
Vědci u těhotných žen s Covidem-19 přišli na abnormality v jejich placentách. Rozvinula se u nich takzvaná vaskulární malperfúze, což je stav, který je jinak obvykle spojován s problémy jako preeklampsie, mrtvě narozeného dítěte nebo nedostatečně vyvinuté dítě. Podle vědců je proto nutné, aby gynekologové pečlivě kontrolovali ženy, které v těhotenství nemoc prodělaly.
Přestože Covid-19 způsobuje nejčastěji respirační potíže, v mnoha dalších ohledech je stále tajemstvím a odborníky překvapuje variabilitou svých projevů. Od počátku se přitom pozornosti těší také těhotné ženy, protože na základě zkušeností s příbuznými viry způsobujícími nemoci SARS a MERS se ví, že tady nemusí být vše v pořádku. V roce 2003 bylo zaznamenáno nejméně 100 těhotenství, které poznamenal SARS. Šlo zejména o potraty a úmrtí matek. Stejně tak v případě MERS se u těhotných objevily závažné symptomy.
Ve zmíněné studii si vědci vzali na paškál placentu coby důležitého činitele v průběhu těhotenství. Zkoumali celkem 16 žen s nemocí Covid-19 a jejich placenty porovnávali s placenami žen s melanomem, tedy nádorem kůže. Navzdory poměrně malému vzorku jsou výsledky více než zajímavé.
Krevní sraženiny v placentě
Vědci uvedli, že u celých 13 z 15 žen se projevila vaskulární malperfúze. U šestice žen se objevily krevní sraženiny v placentě. U kontrolní skupiny byla přitom malperfúze v důsledku melanomu očekávatelná, a přesto se objevila jen v 55 % případů. Krevní sraženiny potom u devíti procent.
“Ukazuje se, že koronavirus dost možná způsobuje krevní sraženiny v placentě,” uvedl jeden ze spoluautorů studie, která byla publikována v odborném časopise American Journal of Clinical Pathology. Už dříve se přitom prokázalo, že koronavirus způsobuje krevní sraženiny, jež mohou vyvolat mozkovou mrtvici.
Špatný tok krve v placentě přitom může zpomalit růst plodu, snížit množství plodové vody a v extrémním případě vyvolat potrat.
Pokud jde o testovanou skupinu žen, zde se u novorozenců žádné zdravotní problémy neukázaly. Zajímavé je také zjištění, že žádný z nich nebyl na koronavirus testován pozitivně.
Placenta představuje jedinečný orgán v těle, který vzniká na dočasnou dobu při vývoji plodu, aby mu zabezpečil funkce, jež jinak plní plíce, trávicí soustava, ledviny či játra. Z matčiny krve přivádí kyslík a živiny a naopak odvádí zplodiny z těla plodu.
Foto: Freepik