Pakliže se páru nedaří otěhotnět přirozenou cestou několik měsíců či let, je na místě začít situaci řešit. Ačkoliv se dosud často mylně předpokládá, že problém bude s největší pravděpodobností u ženy, a ta je tak podrobena mnoha – často náročným a nákladným – vyšetřením, začínat by se mělo někde úplně jinde. U muže. A jeho spermatu. Mužská neplodnost totiž způsobuje přibližně polovinu problémů s přirozeným početím páru.
Nebojte se spermiogramu
Vyšetření spermatu, jehož hlavním cílem je zjistit, kolik spermií a v jaké kvalitě se v ejakulátu nachází, se nazývá spermiogram. Nejlepší na něm je, že je velmi jednoduché, bezbolestné a levné. Vyšetření vám může předepsat praktický lékař, případně specialista v některém z center asistované reprodukce. Můžete si ho nicméně zaplatit sami – mělo by stát do 800 Kč.
Spermiogram spočívá v tom, že muž odevzdá vzorek svého spermatu. Takzvaně připravit si ho může doma do nádoby, kterou si předem vyzvedne na klinice. V takovém případě je třeba vzorek odevzdat do jedné hodiny od jeho vytvoření. Druhou možností je výkon přímo v k tomu určené místnosti na klinice. Ta obvykle bývá vybavena vším potřebným, jako jsou kapesníčky a umyvadlo, stejně jako řadou pornografických materiálů.
Poměrně důležité je se na spermiogram správně připravit, aby laboratorní rozbor mohl proběhnout v dostatečné kvalitě. Každé centrum či klinika má požadavky trochu jiné, ale obecně by měla být dodržena alespoň 3denní sexuální abstinence, v což se pochopitelně počítá i masturbace. Vzhledem k tomu, že spermie zrovna nemilují teplo, měli byste se v tomto čase vyhýbat také teplým koupelím a saunám.
Odevzdaný vzorek ejakulátu je následně podroben zkoumání na speciálním přístroji, který vytvoří právě onen spermiogram. Vše se děje poměrně rychle, takže pokud ejakulát odevzdáte dopoledne, ještě ten den odpoledne byste měli mít k dispozici výsledky.
Referenční hodnoty
Takzvané referenční hodnoty spermiogramu určuje Světová zdravotní organizace (WHO). Často se mluví o tom, že tyto hodnoty postupně snižuje, což je pravda. Naposledy k tomu došlo v roce 2011. Právě od tohoto roku platí nové referenční údaje, na základě kterých se posuzuje, zda je spermiogram v normě, nebo nikoliv.
Dodejme však, že jde o průměrná minimální čísla, která by měl zdravý muž splňovat. Zejména koncentrace spermií bývá u zdravých mladých mužů mnohem vyšší. Na druhé straně to ale neznamená, že pokud budete mít hodnoty o něco nižší, nemůžete partnerku oplodnit přirozenou cestou. Statisticky by vám to mělo asi trvat déle, ale pokud je například žena velmi plodná, může se zadařit překvapivě rychle.
Každopádně, pokud se početí přirozenou cestou nedaří a následně je zjištěn spermiogram pod referenčními hodnotami, dá se říct, že problém se bude skrývat právě zde. Pojďme se tedy podívat na ona čísla (zdroj: WHO).
- Objem ejakulátu – 1,5 ml
- Celkový počet spermií v ejakulátu – 39 milionů
- Koncentrace spermií v 1 ml – 15 milionů
- Celková pohyblivost – 40 %
- Progresivní pohyblivost – 32 %
Hodnocení spermiogramu
Kromě referenčních hodnot dostanete na papíře s výsledky také slovní hodnocení spermiogramu, tedy jakýsi verdikt nebo diagnózu, chcete-li. Vzhledem k tomu, že jde o často zvláštní pojmy, raději si je pořádně vysvětlíme.
- Normozoospermie – normální ejakulát odpovídající požadovaným parametrům, tedy ve všech ohledech nad referenčními hodnotami.
- Oligozoospermie – v ejakulátu bylo nalezeno menší množství spermií, než stanovuje norma WHO. Jde o stav s širokými mantinely, neboli spermií může chybět málo, ale může jich být také jen pár. V každém případě tu nějaké jsou a přinejmenším na umělé oplodnění by to mělo stačit.
- Azoospermie – tento stav je bohužel závažnější. Znamená, že v ejakulátu nebyly nalezeny žádné spermie. Ani jedna. To je pochopitelně problém i pro umělé oplodnění. Dnes však existují metody, jak získat spermie přímo z tkáně varlat (MESA/TESE/PESA). Případně se nabízí využití dárcovských spermií.
- Teratozoospermie – v ejakulátu bylo nalezeno málo spermií, které odpovídají morfologickým normám. To znamenají, že mají určitou patologii.
- Asthenozoospermie – pohyblivost spermií je výrazně snížená. Podle normy se musí alespoň 50 % spermií v ejakulátu pohybovat rychle vpřed nebo vpřed, případně alespoň 25 % spermií rychle vpřed.
- Oligoastenoteratospermie – sloučený pojem pro tři problémy. Málo spermií, nízká pohyblivost a neodpovídající morfologie.
- Nekrozoospermie – spermie v ejakulátu jsou mrtvé. Norma je alespoň 75 % živých spermií.
- Kryptozoospermie – zdánlivá azoospermie, kdy spermie nejsou v ejakulátu k nalezení standardním způsobem, ale až po centrifugaci.
- Pyospermie – v ejakulátu jsou přítomny leukocyty ve větším množství. Nemělo by jich být více než 1 milion.