Hrníčkové recepty jsou ty nejvděčnější. Nepotřebujete k nim váhu ani odměrku. Jsou srozumitelné a dostatečně snadné, jak pro úplného pekařského začátečníka, tak třeba i pro děti. Vyzkoušejte na přípravu velice jednoduchou, přesto chutí výjimečnou bábovku. A navíc dvoubarevnou!
Ingredience
- 2 vejce
- 1 hrnek cukru krystal
- 1 vanilkový cukr
- ¾ hrnku oleje
- 2,5 hrnku polohrubé mouky
- 1 prášek do pečiva
- 1 hrnek mléka
- 2 polévkové lžíce kakaa
- máslo a mouka na vysypání
Recept na hrníčkovou dvoubarevnou bábovku
Nejprve do mísy rozklepneme dvě vejce, přisypeme hrnek krystalového cukru a také vanilkový cukr. Důkladně vyšleháme (nejlépe ručním šlehačem). Pak přilijeme třičtvrtě hrnku oleje a opět těsto vyšleháme. Následně nasypeme dva a půl hrnku polohrubé mouky, přisypeme jeden balíček kypřícího prášku do pečiva a přilijeme jeden hrnek mléka. Opět prošleháme.
Formu na bábovku si vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou. Polovinu až tři čtvrtinu těsta do ní nalijeme. Do zbytku těsta vmícháme (nejlépe zašleháme) dvě polévkové lžíce kakaa, a nakonec jej také vylijeme do bábovkové formy. Pečeme zhruba 40 minut v troubě předehřáté na 160 °C. Po upečení vyklopíme, necháme vychladnout, a ještě mírně pocukrujeme. Podáváme k odpolední kávě.
Foto: Shutterstock
Kde se vzala bábovka?
Mnozí se mylně domnívají, že oblíbený moučník přišel ke svému pojmenování podle žen, kterými byl nejčastěji pečen, tedy bábami, babičkami. Ale to není tak úplně pravda. Jistě víme, že slovo bábovka se v češtině začíná objevovat od 15. století. Bábovka původně označovala pouze formu na pečení, samotnému produktu, ať už dnešní bábovce nebo dnešní žemlovce, se říkalo pouze bába, žemlovce tedy semlbába. Někteří znalci tvrdí, že označení bába a bábovka se začalo používat z toho důvodu, že staré formy na pečení připomínaly obličej staré ženy. Pravdu už nejspíš nezjistíme, ale dobře, že si na bábovce můžeme pochutnávat až dodnes.
Foto: Shutterstock, zdroj: YouTube, Region.rozhlas